Jak działa kabel solarny i osprzęt siłowy?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w większości budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw są zamontowane instalacje elektryczne, dzięki którym użytkownicy tych obiektów mają stały i bezproblemowy dostęp do prądu. Może on zasilać np. pralki, lodówki i inne sprzęty domowe, ale może też służyć do napędzania specjalistycznych maszyn i ogromnych urządzeń przemysłowych. W tym drugim przypadku pobór energii jest jednak tak duży, że trzeba nieco zmodyfikować instalację.

Osprzęt siłowy rozwiązaniem naszych problemów

Aby zasilić różnego rodzaju maszyny o dużej mocy (np. betoniarki, kuchnie indukcyjne, maszyny pakujące czy wielkie linie produkcyjne) konieczne staje się doprowadzenie trzeciej fazy do instalacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. osprzętu siłowego (np. takiego https://www.elektromarketania.pl/87-osprzet-silowy).

W jego obrębie wyróżnia się kilka kategorii:
– gniazda siłowe (przenośne, stałe i tablicowe)
– wtyczki siłowe (izolacyjne przenośne, izolacyjne przenośne kątowe, izolacyjne przenośne, szybkozłącza i wtyczki odbiornikowe)
– łączniki krzywkowe (do łączenia napędów z silnikami jedno oraz trójfazowymi)
– zestawy zasilające (np. rozdzielnice 4-modułowe, o natężeniu od 16A do 32A)
– wyłączniki alarmowe (inaczej pożarowe, podtynkowe i natynkowe)

Do uruchomienia osprzętu siłowego potrzebna jest instalacja trójfazowa. Oznacza to konieczność doprowadzenia do zakładu trzech linii charakteryzujących się napięciem 230 V. W tym przypadku prąd jest jednak przesunięty w fazie i między przewodami pojawia się tak naprawdę napięcie o mocy 400 V, które w zupełności wystarcza do uruchomienia urządzeń o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię.

Należy dodać, że do podłączenia np. maszyn budowlanych, które są wykorzystywane na zewnątrz budynków, używa się kabli o wzmocnionej powłoce, tak aby były odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kabel solarny (inaczej fotowoltaiczny), bo o nim mowa, nadaje się zarówno do połączeń ruchomych, jak i do układania na stałe. Jego cechy nadrzędne to odporność na upały, wytrzymałość na obciążenia oraz spora elastyczność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kiedy należy sięgnąć po suplementy witaminowe?
Kiedy należy sięgnąć po suplementy witaminowe?
Nasz organizm każdego dnia potrzebuje różnych składników do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego, chcąc zachować zdrowie przez długie lata, powinniśmy starać się […]
Jakich błędów uniknąć przy budowie tarasu?
Jakich błędów uniknąć przy budowie tarasu?
Taras to obecnie najchętniej stawiany obiekt drewniany przy domach jednorodzinnych. Swoją popularność zawdzięcza głównie temu, że jest idealnym miejscem do […]
Czym charakteryzuje się dobra pizzeria?
Czym charakteryzuje się dobra pizzeria?
Dobra pizzeria to taka, która ma świetną atmosferę, wysokiej jakości jedzenie i doskonałą obsługę. Poniżej przedstawiamy niektóre z cech dobrej […]