Jak nadać blask wysłużonym meblom?

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Utrata dawnej świetności jest najczęstszym powodem, dla którego wymieniamy meble w naszych domach lub mieszkaniach. Istnieje jednak tańsze i lepsze rozwiązanie. Wystarczy po prostu wiedzieć, jak je odnowić. Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów na to, by wyposażenie wnętrz odzyskało dawny blask.

Renowacja mebli drewnianych

Pracę musimy zacząć od odpowiedniego przygotowania. Powierzchnię należy na początek wyczyścić, a następnie papierem ściernym o wysokiej gradacji usunąć resztki farby i lakieru. Ostatnim krokiem w przygotowaniu drewna jest oczyszczenie go z pyłu za pomocą pędzla. W przypadku, gdy lakier nadal się łuszczy, należy użyć specjalnego środka do usuwania lakieru i postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na koniec za pomocą wody trzeba usunąć resztki preparatu i pozostawić na 24h do wyschnięcia.

Po etapie przygotowania możemy przejść do renowacji. Będziemy potrzebować do tego lakieru do drewna (o pomoc w jego wyborze powinniśmy poprosić sprzedawcę. Przy jego aplikacji musimy pamiętać o tym, by nakładać produkt cienkimi warstwami – tylko wtedy zyskamy pewność, że nasze meble zostały zabezpieczone odpowiednio. Dla najdłuższego efektu zaleca się nałożenie dwóch lub trzech warstw.

Odnowa mebli skórzanych

Do naprawy drobnych dziur i rysów możemy wykorzystać płynną skórę. Nanosimy preparat na uszkodzone miejsce i odczekujemy 2h. Czynność powtarzamy aż do momentu, gdy powierzchnia naprawianego miejsca zrówna się z resztą skóry.  Można także użyć farbę tonującą. Preparat nakładamy kilka razy aż do uzyskania zadowalającego efektu. Kolor farby jest dobierany indywidualnie pod zamówienie. Do usunięcia tłustych plam ze skóry używamy specjalnego odtłuszczacza. Nakładamy preparat na zabrudzone miejsce i odczekujemy aż wyschnie. Pod wpływem absorpcji brudu preparat czarnieje. Resztę nieczystości odkurzamy i przecieramy suchą ściereczką. W celu zachowania efektów, które uzyskaliśmy, dobrze jest zadbać o konserwację skóry, używając do tego specjalnej pasty, którą nakłada co 3 miesiące lub pół roku. 

Czyszczenie tapicerki meblowej

Najczęściej brudzącym się meblem w naszych domach nadal pozostaje kanapa obita materiałem. Wybieramy ją ze względu na prezencję oraz na stosunkowo niską cenę. Niestety już po kilku miesiącach mebel ten pozostawia wiele do życzenia, szczególnie gdy w domu są dzieci lub zwierzęta. Na szczęście istnieją łatwe sposoby, aby go wyczyścić. Pomocne będzie w tym, jeśli raz na tydzień odkurzymy kanapę. Do czyszczenia aksamitnych i welurowych sof bardzo dobrze sprawdzi się roztwór wody i amoniaku (w proporcji 1 litr wody i 2 łyżki amoniaku). Mebel należy czyścić w kierunku ułożenia włosia,  a po zakończeniu przeczesać materiał miękką szczotką. Dzięki temu kanapa będzie wyglądała jak nowa. Sofy bawełniane najlepiej potraktować specjalnym środkiem dostępnym w sklepach. Należy korzystać z preparatu zgodnie z przeznaczeniem i powtarzać czynność aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Naprawienie pufy

Ostatnimi czasy hitem w domach stała się pufa XXL. Zarówno dzieci, jak i dorośli polubili te wygodne siedziska za wachlarz kolorów i wzorów, jakimi pufy mogą być ozdobione. Dzięki materiałowi, z którego są wykonane, bardzo łatwo zadbać o utrzymanie ich w czystości. Pufę z ekoskóry czyścimy nawilżoną ściereczką, natomiast do tkaniny poliestrowej używamy specjalnego płynu do tapicerek albo zwykłego proszku do prania. Dobrym sposobem na odświeżenie wyglądu pufy jest ponowne jej wypełnienie granulatem styropianowym. Koszt takiego wypełnienia nie jest wysoki, a wiele zmienia w wyglądzie, ponieważ dzięki temu pufa odzyskuje swój kształt i siedzenie na niej ponownie sprawia sporo przyjemności.

Odświeżanie starego regału

Dobrym sposobem na przywrócenie blasku starym meblom jest nadanie im nowego wyglądu. Najprostszy do takiego remontu jest regał. Będziemy potrzebować do tego papieru ściernego, benzyny ekstrakcyjnej, ściereczki, pędzla, białej farby i w zależności od pomysłu kolorowej farby. Pracę zaczynamy od usunięcia papierem resztek starego lakieru, a następnie czyścimy i odtłuszczamy nasączoną benzyną ściereczką. Za pomocą pędzla nanosimy na powierzchnię cienkimi warstwami białą farbę aż do uzyskania zadowalającego efektu. A na wnękę regału nanosimy kolorową farbę. W ten prosty sposób nudny mebel nabiera nowego charakteru. Ten sam zabieg z powodzeniem można wykonać z innymi kolorami farb to zależy jedynie od naszej wyobraźni, zamiast farby kolorowej można użyć również ozdobnego papieru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co przyda się zimą w sypialni?
Co przyda się zimą w sypialni?
Kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera, wtedy ratunkiem może być tylko ciepła kołdra i gorąca herbata. Położenie się do […]
Urządzanie kącika do pracy w domu – podstawowe meble
Urządzanie kącika do pracy w domu – podstawowe meble
W dzisiejszych czasach coraz większa liczba pracowników ma możliwość wykonywania swoich obowiązków w domowym zaciszu. Dotyczy to przede wszystkim tych […]
Czy legowisko jest psu potrzebne?
Czy legowisko jest psu potrzebne?
To prawda, psy nie potrzebują łóżka do spania. Mogą spać na podłodze lub na kanapie, ale są pewne zalety, aby […]