Jakie parametry w laptopie są ważne?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup laptopa to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że wybór idealnego sprzętu może nastręczać sporo trudności. Aby zakupić sprzęt zgodny z oczekiwaniami, trzeba poznać własne potrzeby i dowiedzieć się, na co zwracać szczególną uwagę przy wyborze komputera.

Zastosowanie sprzętu i dostępny budżet

Podstawowym pytaniem, jakie trzeba sobie zadać dotyczy przeznaczenia sprzętu. Innymi parametrami technicznymi będzie charakteryzował się sprzęt wykorzystywany do gier, pracy oraz domu. W przypadku laptopów gamingowych niezwykle ważny jest szybki procesor. Do płynnego grania potrzebna jest także duża ilość pamięci RAM, a także wydajna karta graficzna. Jeśli laptop ma być wykorzystywany do pracy, trzeba zwrócić uwagę na rodzaj używanego oprogramowania. W przypadku korzystania z jedynie z pakietów biurowych nie ma potrzeby inwestowania w najdroższy sprzęt klasy premium.

Jeśli jednak na komputerze mają płynnie działać profesjonalne programy graficzne, niezbędny będzie zakup wydajnego urządzenia o dużej mocy obliczeniowej. Kupując laptop do domu, trzeba zwrócić uwagę na jego uniwersalność. Chodzi o to, by można było na nim uruchomić programy biurowe, zagrać w starsze gry oraz obejrzeć filmy w dużej rozdzielczości. Po określeniu własnych potrzeb należy jeszcze zastanowić się nad ilością środków finansowych, które zostaną przeznaczone na zakup. Osoby, które dysponują sporym budżetem, mogą zdecydować się na zakup nowego sprzętu. W przypadku niedoboru środków finansowych warto zainteresować się laptopami poleasingowymi Lenovo, które charakteryzują się dobrym stosunkiem ceny do jakości.

Najważniejsze parametry techniczne

Bez względu na to, do jakich celów wykorzystywany będzie komputer, należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry techniczne i rodzaj użytych podzespołów. Sercem każdego komputera jest procesor. To od jego mocy obliczeniowej w dużym stopniu zależy wydajność całego urządzenia. Obecnie w sprzedaży dostępne są procesory marki Intel lub AMD. W najtańszych laptopach zwykle montuje się podzespoły Intel o nazwie Celeron i Atom lub AMD Ryzen 3 2200U. W uniwersalnych modelach umieszczane są procesory Intel Core i3 lub i5 oraz AMD Ryzen 5 2500U. W produktach z najwyższej półki stosowane są układy Core i7, i9 lub Ryzen 7 2700U. Na szybkość działania laptopa wpływa również ilość pamięci RAM. Obecnie absolutne minimum stanowi 4 GB pamięci, pozwalające na uruchomienie systemu operacyjnego oraz prostego oprogramowania biurowego. Zalecany jest zakup komputera wyposażonego w 8 GB RAM-u. Taka ilość umożliwia płynną i komfortową pracę. Jeżeli laptop będzie wykorzystywany do grania w nowe gry lub będzie na nim obsługiwane oprogramowanie graficzne, konieczny może być wybór komputera z jeszcze większą ilością pamięci.

Przed dokonaniem zakupu warto również zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanej karty graficznej. W najtańszych urządzeniach dostępnych na rynku montowane są karty graficzne zintegrowane z płytą główną. Oznacza to, że nie można ich wymieniać w celu unowocześnienia sprzętu. Droższe laptopy wyposażone są w kartę dedykowaną, która charakteryzuje się zwykle lepszymi parametrami od swego zintegrowanego odpowiednika. Istotnym parametrem technicznym jest również rodzaj i wielkość dysku twardego. W starszych komputerach montowano magnetyczne dyski HDD. Ich charakterystyczną cechą jest niska odporność na wstrząsy oraz niezbyt szybka praca. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu wyposażonego w dysk SDD, który jest cichszy, szybszy oraz mniej awaryjny. Osoby poszukujące dobrej jakości komputerów w rozsądnej cenie powinny zainteresować się laptopami Lenovo. W sprzedaży znaleźć można zarówno nowe modele, jak również sprzęt poleasingowy.

Dodatkowe wyposażenie

Decydując się na zakup laptopa, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe elementy. Istotne znaczenie ma m.in. ilość portów oraz złączy pozwalających na podłączenie dodatkowych urządzeń peryferyjnych. Podstawowym rodzajem złącza występującego w laptopach jest USB w standardzie 2.0, 3.0 lub 3.1. Im wyższy standard, tym większa prędkość transmisji danych. Aby komputer mógł być podłączony do zewnętrznego monitora, telewizora lub projektora niezbędne jest wyjście HDMI. Niezwykle przydatnym dodatkiem jest czytnik kart pamięci umożliwiający szybkie zgrywanie zdjęć z aparatu fotograficznego lub telefonu. Jeżeli laptop będzie wykorzystywany do grania, warto wybrać sprzęt wyposażony w gniazdo pozwalające na podłączenie słuchawek lub głośników zewnętrznych.

Do praktycznych dodatków zaliczyć należy również podświetlane klawisze klawiatury, a także wydzieloną klawiaturę numeryczną. Osoby, które nie chcą, by z ich komputera korzystały osoby nieuprawnione, powinny zdecydować się na zakup urządzenia wyposażonego w czytnik linii papilarnych. Przed dokonaniem zakupu warto również wziąć pod uwagę estetykę. Chociaż wygląd urządzenia nie wpływa na wydajność, zdecydowanie lepiej pracuje się na sprzęcie, który jest wykonany z dobrych jakościowo materiałów. Najczęściej producenci komputerów przenośnych stosują obudowy wykonane z tworzyw sztucznych. Droższe produkty z wyższej półki cenowej mogą być wyposażone w obudowę aluminiową. W sprzedaży znaleźć można także laptopy, których podzespoły umieszczone są w lekkiej i wytrzymałej obudowie z włókna węglowego lub szklanego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie akcesoria ogrodnicze warto posiadać w swoim ogrodzie?
Jakie akcesoria ogrodnicze warto posiadać w swoim ogrodzie?
Ogrodnictwo to wspaniałe hobby i może być bardzo satysfakcjonujące. Może być również bardzo kosztowne, jeśli nie wiesz, jak wybrać odpowiednie […]
Telefony stacjonarne – ułatwienie w pracy biurowej
Telefony stacjonarne – ułatwienie w pracy biurowej
Dożyliśmy czasów, w których niemal każdy ma swój telefon komórkowy. Nosimy je ze sobą zawsze, traktując jak rzecz bez której […]
Najmodniejsze wzory ceramiki
Najmodniejsze wzory ceramiki
Dom jest szczególnym miejscem, w którym coraz to większą uwagę skupiamy na detalach oraz tym, aby wszystko idealnie do siebie […]