Sprzęt, jaki musi posiadać zawodowy kamerzysta

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Praca kamerzysty jest jednym z tych zawodów, w którym najważniejszą jest umiejętność właściwego obsługiwania specjalistycznego sprzętu. Różne techniki nagrywania również odgrywają istotną rolę. Jednakże absolutną podstawą jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Nie chodzi tylko o samą kamerę, ale również wszelkie akcesoria, które są niezbędne do takiej pracy. Każdy z tych elementów musi zostać dobrany z namysłem, gdyż to one, w dużej mierze zadecydują o efektach nagrywania.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania kamery?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, musimy dokładnie zbadać jego parametry techniczne. To one pozwolą nam ustalić, czy spełni on nasze oczekiwania. Przede wszystkim liczy się rozdzielczość ekranu. Obecnie standardowe jest korzystanie z Full HD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Taka kamera posłuży nam przez dłuższy czas. Możemy spotkać się również ze starszymi modelami oferującymi rozdzielczość SD.

Oznacza ona 768 x 576 pikseli podczas zapisu obrazu. Ten format jest stopniowo wypierany z rynku, dzięki czemu ceny takich kamer są coraz to niższe. Jest to opcja dla osoby nagrywającej w ramach hobby. W żadnym wypadku nie nadaje się dla profesjonalisty.

Nie możemy ignorować rodzaju nośnika pamięci, na którym nasza kamera zapisuje pliki video. To on decyduje o tym, jak długie możemy robić nagrania. Standardowym rozwiązaniem jest korzystanie z dysków twardych HDD. Oferuje nam dużo miejsca na przechowywanie danych. Dodatkowym atutem jest możliwość ich wielokrotnego usuwania bez negatywnego wpływu na jakość następnych nagrań.

Pliki możemy przenieść na nasz komputer za pomocą zwykłego kabla USB. Inną opcją jest zdecydowania się na nośniki wymienne takie jak karty pamięci flash. Oferują one mniejszą pojemność od dysków HDD, ale znacznie większą prędkość przesyłania danych. Rozwiązaniem kompromisowym jest wybranie dysków SSD, które łącza w sobie zalety obydwu tych produktów.

Można powiedzieć, że obiektyw jest kluczowym element każdej kamery. To właśnie od niego ostatecznie zależy jakość nagrywanego obrazu. Podczas dobierania układu optycznego zwracamy uwagę na takie rzeczy jak jasność obiektywu, głębia ostrości oraz rodzaj przysłony. Każda z tych wartości wpływa na wygląd zarejestrowanego obrazu. Istotny jest również typ mocowania, gdyż od niego zależy czy dany model będzie pasował do kamery.

Jakie akcesoria przydadzą się kamerzyście?

Z uwagi na istotną rolę, jaka odgrywa obiektyw w zapewnieniu wysokiej jakości obrazu, warto zadbać o możliwość korzystania z wielu rodzajów bez potrzeby wymieniania kamery. Chodzi mianowicie o korzystanie z urządzeń, które pozwolą nam podłączyć upragniony obiektyw bez bycia ograniczanym przez typ mocowań znajdujący się na naszym aparacie. W tym celu dobrym pomysłem jest zakup adapterów firmy Metabones. Ich stosunkowo wysoka cena wynika z ich ogromnej użyteczności. Umożliwiają nie tylko korzystanie z dowolnych układów optycznych, ale również ułatwiają naszą pracę na różne sposoby.

Najlepsze modele są w stanie poprawić jakość widoku, mimo że są tylko adapterami. Ciekawym rozwiązaniem może być skorzystanie z produktu zwanego SMALLRIG Metabones Lens Adapter Support. Jego zadaniem jest jednoczesne zabezpieczenie obiektywu oraz zapewnienie stabilności dla stopki adaptera. Szczególnie zalecane jest jego użycie, gdy pracujemy z większym obiektywem. Pozwoli nam sytuacji, w której mocowanie pęka od zbyt dużego nacisku.

Jak zadbać o wysoką jakość dźwięku?

W pracy kamerzysty dobry obraz stanowi jedynie połowę sukcesu. Należy również zadbać o jakość dźwięku. Istnieją na to różne sposoby, różniące się miedzy sobą skutecznością. Najprościej jest zdać się na mikrofon wbudowany w kamerę. Jednakże są to modele charakteryzujące się małą skutecznością. Uzyskany przez nie dźwięk jest wyjątkowo kiepskiej jakości. O ile sytuacja poprawia się z roku na rok, gdyż producenci wypuszczają coraz to lepsze towary, zdawanie się na taki mikrofon nie jest dobrym pomysłem.

Krokiem w dobrą stronę jest korzystanie z modeli zewnętrznych, które podłącza się do naszej kamery. Jeżeli posiadamy właściwy przetwornik, to takie rozwiązanie sprawdzi się o wiele lepiej. Jednakże, aby uzyskać najlepsze efekty, powinniśmy połączyć taki mikrofon z rejestratorem audio dostępnym na https://www.creativetools.pl/audio/rejestratory-audio.html. Dzięki niemu będziemy w stanie zarejestrować o wiele większy zakres dźwiękowy bez utraty jakości.

Dobierając rejestrator, musimy sprawdzić, jaki jest format nagrywanego dźwięku. Tego typu pliki mogą być skompresowane lub nieskompresowane. W tańszych modelach zazwyczaj mamy do czynienia z pierwszym typem. Proces kompresji sprawia, że pogarsza się jakość nagranej ścieżki dźwiękowej. Ponieważ już podczas obróbki ponownie dochodzi do kompresji, efekt taniego rejestratora może być wysoce niezadowalający. Kolejną kwestią jest rodzaj gniazdka. W przypadku TRS oraz mini jacka obecne będą zakłócenia. Dopiero wejście typu XLR pozwoli nam wyeliminować ten problem. Duże znaczenie ma też rodzaj zasilania. Wbudowane baterie często są ograniczone przez długi czas ładowania i posiadają niską żywotność.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czy warto tłumaczyć stronę internetową na różnie języki?
Czy warto tłumaczyć stronę internetową na różnie języki?
Strona internetowa może stanowić doskonałą wizytówkę naszej firmy. Z tego powodu w procesie tworzenia witryny należy zadbać o każdy szczegół. […]
Od czego zależy dobór ozdób okiennych?
Od czego zależy dobór ozdób okiennych?
Ozdoby okienne, jak sama nazwa wskazuje, pełnią w domu rolę dekoracyjną. Świadome tego przeznaczenia kobiety i mężczyźni chętnie z nich […]
Co jest zdrowsze – wczesne wstawanie, czy zdrowy, regenerujący sen?
Co jest zdrowsze – wczesne wstawanie, czy zdrowy, regenerujący sen?
Dziś, kiedy mamy dostęp do wielu informacji, mogą czasem nas one dezorientować. Szukamy więc w internecie między innymi wskazówek jak […]