Co służy do przewodzenia prądu?

Materiały przewodzące prąd

Przewodzenie prądu elektrycznego zachodzi dzięki działaniu pola elektrycznego w materiałach, w które zawierają ruchliwe nośniki ładunku. Są to głównie metale. Aczkolwiek do przewodników zaliczamy wodę, grafit, żelazo, stal, aluminium, złoto, miedź czy srebro. Wykorzystuje się je na szeroką skalę do wykonywania urządzeń elektrycznych. 

Pośród tworzyw dobrze przewodzących prąd elektryczny wyróżniamy dielektyki, czyli izolatory elektryczne i półprzewodniki. Natomiast elektryczne łączniki – styczniki i przekaźniki pomagają w zmechanizowaniu procesów załączania i wyłączania urządzeń elektrycznych. Dzięki nim, nasze codzienne życie jest zdecydowanie łatwiejsze. Są zdolne do przewodzenia prądu w tradycyjnym obwodzie jak i podczas przeciążenia. Te pierwsze złączają głównie obwody główne i sterują pracą układów silnoprądowych, a te drugie łączą obwody pomocnicze i podają sygnały niskoprądowe.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *