Jak kupować opał?

W naszej strefie klimatycznej mamy do czynienia z mroźną zimą, dlatego konieczne jest sezonowe ogrzewanie obiektów mieszkalnych. Przy wyborze konkretnego opału trzeba przede wszystkim brać pod uwagę jego właściwości użytkowe, bo w przeciwnym razie może się okazać niewystarczająco wydajny. Oprócz tego opłaca się kupować materiał jedynie w dużych ilościach. Hurtowa sprzedaż ekogroszku, pelletu i pozostałych paliw stałych jest prowadzona przez większość profesjonalnych sklepów stacjonarnych i internetowych z asortymentem grzewczym.

Kaloryczność to kluczowy parametr

We wszelkie materiały opałowe należy zaopatrywać się wyłącznie u sprawdzonych dostawców zdolnych do wystawienia faktury i posiadających produkty certyfikowane. Najlepiej robić to późną wiosną lub latem, ponieważ paliwa stałe są wtedy składowane w optymalnych warunkach pogodowych (gwarancja braku nadmiernego zawilgocenia), a także oferowane w wyjątkowo promocyjnej cenie (liczne wyprzedaże). Oczywiście ogromne znaczenie mają również ich parametry użytkowe, w tym zwłaszcza kaloryczność, która musi wynosić co najmniej 19-20 MJ/kg, a najlepiej między 20 a 30 MJ/kg. Pod tym względem godny polecenia jest zwłaszcza ekogroszek pozyskiwany z węgla kamiennego i pellet drzewny.

Pozostałe pożądane właściwości to m.in. niska spiekalność, minimalna zawartość popiołu, łatwość przechowywania oraz niewielka ilość substancji smolistych emitowanych do atmosfery w trakcie spalania materiału w piecu. Ostatnia istotna zasada dotycząca kupowania opału to stawianie jedynie na wyroby klasy premium, bo gwarantują one sporą oszczędność pieniędzy.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − sześć =