Jak utrzymać odpowiedni stan opon w swoim aucie?

Opony w samochodzie osobowym potrafią znieść naprawdę wiele – m.in. tysiące kilometrów, nierówności na jezdni, ostre hamowania oraz przeciążenia. W pewnym momencie zużywają się jednak i wymagają wymiany na nowe. Aby w znacznym stopniu przedłużyć ich żywotność, warto stosować się do konkretnych zasad dotyczących dbania o ogumienie. Jednym z podstawowych wymogów jest stosowanie odpowiednich preparatów chemicznych służących do czyszczenia i konserwowania opon. Znajdziemy je między innymi w podanym sklepie internetowym: https://carmann.pl/.

Nie zapomnijmy o prawidłowym przechowywaniu 

Dbałość o opony polega przede wszystkim na regularnym weryfikowaniu poziomu ciśnienia, co wielu kierowców zupełnie pomija. Musi być ono w pełni zgodne z wytycznymi producenta, a także idealnie dostosowane do obciążenia naszego auta. Zbyt niskie lub zbyt wysokie z pewnością przełoży się na nierównomierne zużycie bieżnika, a to z kolei przyniesie rezultat w postaci krótszego czasu eksploatacji ogumienia. Warto zakupić niewielki przyrząd zwany manometrem, gdyż za jego pomocą można w dowolnym momencie szybko i skutecznie sprawdzić stan powietrza.

Drugą niezbędną czynnością jest systematyczne weryfikowanie geometrii zawieszenia. Wszelkie nieprawidłowości w zbieżności kół skutkują bowiem tym, że zewnętrzna lub wewnętrzna część bieżnika znacznie szybciej się wyciera. W tym przypadku najlepszym możliwym rozwiązaniem jest rotowanie opon między osiami i stronami pojazdu w profesjonalnym warsztacie.

Trzecim elementem dbania o opony jest ich właściwe przechowywanie. Optymalne jest miejsce całkowicie suche, bez dostępu promieni słonecznych i wilgoci, czyli czynników wpływających na starzenie się ogumienia. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że w sklepach jest dostępna chemia do pielęgnacji kół w postaci preparatów czyszczących i ochronnych. Zaleca się stosowanie tych produktów przynajmniej raz na miesiąc.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jedenaście − trzy =