Jak wygląda produkcja neonów?

Tradycyjne neony wypełnione gazem

Kolorowe, świecące reklamy, które w okresie PRL-u oświetlały ulice miast, nazywano potocznie neonami. Proces produkcji tego rodzaju produktu rozpoczyna się od stworzenia projektu. Dawniej wszystkie projekty wykonywano ręcznie, obecnie do tego celu wykorzystuje się komputery, drukarki i plotery. Do wykonania napisu potrzebna jest szklana rurka przypominająca jarzeniówkę. Po jej rozgrzaniu do wysokiej temperatury rzemieślnik modeluje ją niczym plastelinę, nadając jej pożądany kształt.  Kiedy rurka ostygnie, wypełnia się ją luminoforem, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie bogatej palety barw. Produkcję neonów kończy etap wypełniania rurki gazem, najczęściej neonem, argonem lub helem i podłączenie elektrody na jej końcach. Po podłączeniu źródła prądu neon zaczyna świecić, dając znakomity efekt świetlny.

Nowoczesne ledony

W związku z tym, że produkcja tradycyjnych neonów wymaga doświadczenia, umiejętności manualnych oraz zdolności artystycznych, większość agencji reklamowych proponuje swym klientom alternatywne rozwiązania. Takim rozwiązaniem jest neon ledon. Jest to nowoczesna forma reklamy, która na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjny neon. W przypadku ledonów nie występuje jednak szklana rurka ani gaz. W przypadku tego rodzaju produktów wykorzystuje się tworzywa sztuczne, za pomocą których uzyskać można dowolny kształt oraz diody led. Produkcja tego rodzaju reklam polega na stworzeniu projektu, a następnie jego wycięciu z tworzywa sztucznego. We wnętrzu obudowy umieszcza się taśmę led, do której podłączane jest zasilanie. Po podłączeniu do prądu uzyskuje się efektowną, świecącą reklamę. Zastosowanie tworzyw sztucznych oraz diod led sprawia, że ledony są znacznie bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne od tradycyjnych szklanych neonów.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć + trzy =