Zauważyłeś u swojego psa częste biegunki, a może świąd? Pogorszenie stanu sierści i kłopoty trawienne, mogą być reakcją na nieodpowiedni pokarm. U czworonogów wyróżnia się alergię oraz nietolerancję pokarmową, które różnią się od siebie mechanizmem, ale leczone są w ten sam sposób. Jak żywić psa z alergią?
Jeżeli podejrzewamy u swojego czworonoga alergie lub nietolerancję pokarmową, powinniśmy zgłosić się do lekarza weterynarii. Pierwszym krokiem po wykonaniu badania klinicznego, jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Obecnie najczęściej opiera się ona na specjalistycznej karmie z białkiem hydrolizowanym, czyli rozbitym na niewielkie cząsteczki, które nie powinno powodować reakcji ze strony układu pokarmowego. Taką karmę podaje się przez minimum 8 do 12 tygodni. Kolejnym etapem jest próba polegająca na zastosowaniu dotychczasowej karmy. Jeżeli niepokojące objawy powrócą, wiemy już, że dany produkt nie służy naszemu pupilowi.
Wybierając karmę dla psiego alergika, mamy kilka możliwości. Jedną z nich są tak zwane karmy monobiałkowe, które w swoim składzie zawierają tylko jedno źródło białka zwierzęcego. Wybierzmy więc produkt zawierający inny rodzaj białka niż to, które znajdowało się w uczulającej psa karmie. Doskonale zbilansowane produkty z mniej popularnymi źródłami białka (np. mięsem jelenia lub królika) znajdziemy chociażby za pośrednictwem strony https://exclusion.pl/.
Pamiętajmy, by zawsze unikać sztucznych konserwantów oraz polepszaczy smaku i obserwować reakcję psa na nowe jedzenie. Świąd lub nieprawidłowe stolce mogą pojawić się już po jednym lub dwóch dniach, ale u części czworonogów pojawią się dopiero po kilkunastu dniach.