Do transportu, przemieszczania i przenoszenia różnego rodzaju materiałów i towarów w magazynach i halach produkcyjnych najczęściej wykorzystuje się palety, które dzięki możliwości ich montażu na wózkach widłowych znacznie ułatwiają pracę i odciążają nasze barki od ręcznego noszenia ciężkich przedmiotów. Do niedawna, do tego typu czynności, powszechnie używane były palety drewniane, a dziś coraz częściej stosuje się palety plastikowe, które powstają metodą wtryskiwania uplastycznionego tworzywa do formy.
Podstawową różnicą i zaletą jednocześnie jest ich ciężar, są one bowiem prawie dwukrotnie lżejsze od produktów drewnianych o takich samych wymiarach, a to pozwala na nieznaczne ograniczenie kosztów eksploatacji. Kolejną pozytywną różnicą jest fakt, że palety plastikowe nie posiadają żadnych metalowych części, gwoździ, czy drzazg, co podnosi bezpieczeństwo pracy, a dłuższe ich użytkowanie (nawet o kilka lat), sprawia że są one ekologiczne, więc sprzyjające środowisku. Niezaprzeczalne jest również to, że dużo łatwiej jest je utrzymać w czystości i można je zabarwiać na różne kolory, a tym samym dopasować do naszych indywidualnych potrzeb i upodobań.
Istnieje kilka rodzajów palet plastikowych, a szczególną uwagę przy ich wyborze należy zwrócić na budowę konstrukcyjną. Od tego zależy ich wytrzymałość, ponieważ mają one określone dopuszczalne obciążenia, których nie powinno się przekraczać. Minimalna nośność statyczna, w zależności od rodzaju, wynosi 2 500 do 5 000 kg, a dynamiczna od 1 200 do 1 500 kg.