W dzisiejszym poradniku przedstawimy kwestię wytwarzania i działania elementów złączeniowych, czyli takich, które wykorzystuje się do łączenia fragmentów jakichś większych konstrukcji. Jako przykład takiego elementu podać możemy zwykłą nakrętkę. Jest ona nakręcana na gwintowany pręt, jak na przykład pręt trapezowy, a następnie dociągana z odpowiednią siłą za pomocą klucza. Dzięki temu mamy trwałe połączenie mechaniczne.
Jak zabezpieczyć skręcane połączenie?
W przypadku konstrukcji stacjonarnych, gdzie ich fragmenty nie są poddawane wibracjom ani dużym zmianom temperatur, trwałe połączenie zapewni po prostu mocne skręcenie dwóch elementów. Jednak w przypadku, gdy wcześniej wspomniane czynniki wchodzą w grę, ponieważ mówimy na przykład o samochodzie osobowym, to połączenia skręcane trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed możliwością samoczynnego rozkręcenia się. To jest możliwe nawet w przypadku, gdy części skręcone są z dużą siłą. Aby zapobiec takiej sytuacji, stosuje się między innymi samohamowne nakrętki.
Powyższa nazwa zapewne osobom niezaznajomionym z branżą niewiele mówi, spieszymy więc wyjaśnić. Nakrętka samohamowna wyglądem przypomina zwyczajną, tradycyjną nakrętkę sześciokątną. Posiada jednak mechanizm, który ma zapewnić jej trwałe dokręcenie. Najprostszym jest użycie gumowego fragmentu wewnątrz. To czyni jednak taką nakrętkę jednorazową, po rozkręceniu trzeba użyć nowej. Można także wykorzystać zabezpieczenie za pomocą podkładki sprężynującej, lub zawleczki. Wszystko zależy od konkretnego rozwiązania, oraz sposobu zabezpieczenia, jaki przewidział producent.