Izolacja termiczna rur – czy jest opłacalna?

W wielu domach jednorodzinnych znajduje się instalacja centralnego ogrzewania. Składa się ona w dużej mierze z rur, które powinny zostać zawsze dokładnie zaizolowane z użyciem odpowiedniego materiału. Przyczynia się to bowiem do znacznego zminimalizowania ubytków ciepła w okresie jesienno-zimowym, co skutkuje optymalnym komfortem termicznym w pomieszczeniach i niższymi rachunkami. Godne polecenia są m.in. otuliny styropianowe, dostępne choćby w profesjonalnym sklepie online https://otulinyrur.pl/izolacja-termiczna-rur-co-pm-25.html.

Kilka istotnych korzyści

Głównym celem wykonania izolacji rur jest oczywiście ich ochrona przed zamarzaniem. Jednocześnie ograniczone zostają straty ciepła – woda doprowadzana do grzejników lub innych źródeł posiada wysoką temperaturę przez wystarczająco długi czas. Pozostałe korzyści wynikające z izolacji to przede wszystkim: brak problemu ze skraplaniem się wody (zapobiega to rozwojowi szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni), ochrona systemu przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym (pęknięciami, wgnieceniami) oraz skuteczne tłumienie odgłosów drgań i wstrząsów. Metalowe lub miedziane rury można z powodzeniem wyłożyć wspomnianymi już we wstępie otulinami styropianowymi. Charakteryzują się one dobrą odpornością na wilgoć, ponadprzeciętną lekkością, łatwością montażu, a także podatnością na przycinanie do pożądanego rozmiaru. Rozsądną alternatywę stanowi izolacja z pianki polietylenowej, która jest stosunkowo tania, a jednocześnie zaskakująco gęsta i zupełnie niewrażliwa na substancje chemiczne. Jeszcze inne w pełni akceptowalne materiały to wełna szklana czy pianka kauczukowa.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *