Coraz większym problemem zwłaszcza w dużych miastach jest zła jakość wody płynącej z kranu. Jeśli planujemy założenie filtrów, które będą ją oczyszczać warto zlecić przeprowadzenie badań sanitarno-epidemiologicznych, aby ustalić poziom jej zanieczyszczenia oraz rodzaj występujących w niej zabrudzeń. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości konieczne będzie założenie filtrów, które poprawią jej jakość.
Jednym z rodzajów są filtry mechaniczne. Stosuje się w nich różnego rodzaju wkłady. Ich głównym zadaniem jest zatrzymywanie takich zanieczyszczeń jak piasek, żwir czy muł. Można je stosować nawet w miejscach, w których woda jest zdatna do picia, ale potrzebuje dodatkowego oczyszczenia. Filtry mechaniczne montuje się zazwyczaj za wodomierzem. Mają one przezroczyste pojemniki, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Gdy jest ich już dużo, należy wymienić filtr lub go przepłukać.
Dużą popularnością cieszą się wkłady odżelaźniające, które usuwają z wody nadmiar żelaza Jest to filtr zmiękczający wodę, dzięki któremu nadaje się ona do picia bezpośrednio z kranu. Zmiękczanie wody jest również ważne ze względu na urządzenia, takie jak pralka czy zmywarka, które twarda woda może uszkodzić. Do oczyszczania wody z chloru doskonale sprawdzą się wkłady węglowe. Usuwają również zanieczyszczenia organiczne oraz pestycydy. Wybór odpowiedniego filtra zależy od stanu jakości wody, dlatego tak ważne jest zbadanie substancji w niej występujących, aby skutecznie je usunąć.