W Polsce zezwolenie na pracę wydawane jest przez lokalny urząd pracy. Procedura obejmuje kilka etapów, które rozpoczynają się od złożenia przez cudzoziemca wniosku o wydanie zezwolenia na pracę. Wniosek powinien zostać złożony przez pracodawcę lub agencję świadczącą usługi pracy dla pracodawców. Pracodawca musi wystąpić do lokalnego urzędu pracy o zezwolenie na pobyt czasowy.
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że musisz ubiegać się o zezwolenie na pobyt przed złożeniem wniosku o zezwolenie na pracę. Jeśli Twój kraj podpisał unijną dyrektywę o niebieskiej karcie lub jeśli istnieje umowa międzynarodowa między Twoim krajem a Polską, możesz złożyć wniosek o zezwolenie bezpośrednio w Urzędzie do Spraw Cudzoziemców. W przeciwnym razie odwiedź najbliższą Twojemu miejscu zamieszkania placówkę Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (MSWiA), gdzie będziesz mógł złożyć wniosek. Pomoc znajdziesz na stronie https://www.sigma.zgora.pl/pozwolenia-o-prace-dla-cudzoziemcow/.
Tak jak w przypadku każdego innego wniosku, upewnij się, że jest on kompletny i dokładny, ponieważ zostanie dokładnie sprawdzony przez urzędników MSWiA. W razie potrzeby skontaktują się z Tobą telefonicznie lub mailowo, aby wyjaśnić wszelkie niezrozumiałe dla nich informacje lub zażądać od Ciebie dodatkowych dokumentów (np. dowodu ubezpieczenia zdrowotnego). Warto również zauważyć, że wnioski są rozpatrywane w ciągu 30 dni, ale czasami trwa to dłużej; nie zapomnij więc o tym terminie, jeśli chcesz, aby Twój pracodawca zatrudnił cudzoziemca.