Jakie urządzenia w pojeździe odpowiadają za dostarczanie i wytworzenie energii?

Współczesne samochody to złożone konstrukcje wyposażone w szereg podzespołów. Część z nich do działania potrzebuje energii elektrycznej. Za jej wytworzenie i dostarczenie odpowiedzialny jest akumulator i alternator. Oba elementy wyposażenia są niezbędne do prawidłowego działania pojazdu.

Prąd z akumulatora

Akumulator samochodowy zbudowany jest z ogniw elektrycznych odseparowanych w osobnych celach i zamkniętych w szczelnej obudowie. Jego podstawowe zadanie to gromadzenie i dostarczanie energii elektrycznej potrzebnej do rozruchu silnika spalinowego. Podczas rozruchu jednostki napędowej prąd z akumulatora zasila rozrusznik, który wprawia w ruch koło zamachowe. W momencie uruchomienia silnika rola akumulatora się kończy.

Alternator i jego rola w pojeździe

Podczas pracy jednostki napędowej źródłem prądu staje się alternator. To właśnie on jest odpowiedzialny za dostarczanie energii niezbędnej do zasilania radia, klimatyzacji, czy też innych urządzeń elektrycznych stanowiących wyposażenie auta. Żywotność alternatora, podobnie jak innych urządzeń mechanicznych jest ograniczona. Koszt zakupu uzależniony będzie głównie od marki auta. Przykładowo alternator Hyundai będzie tańszy od sprzętu montowanego w autach japońskich lub niemieckich.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *