Jakimi sposobami można zwiększyć wydajność naszych płuc i polepszyć oddech?

Układ oddechowy to jeden z najważniejszych układów w naszym organizmie. Jego mniejsza wydolność pojawia się nie tylko u palaczy, ale również osób starszych i schorowanych. Na szczęście istnieją proste metody, aby poprawić jego sprawność. 

Sport czy specjalistyczne urządzenia?

Podstawowym rozwiązaniem zwiększającym wydolność i pojemność płuc jest regularne uprawianie sportu, szczególnie biegów czy pływania. Można nad nim również popracować, stosując spirometr do ćwiczeń oddechowych. Jak wyglądają ćwiczenia z aparatem? Są bardzo proste i intuicyjne. Urządzenie jest zbudowane z ustnika i rurki, która łączy go z trzema komorami z umieszczonymi w nich lekkimi piłeczkami. Ich szczelne połączenie sprawia, że powietrze przepływa między komorami unosząc piłeczki. W trakcie ćwiczenia należy się zatem skupić, aby wykonać kontrolowany i płynny oddech przez ustnik, którego celem jest uniesienie piłeczki, jak i uzyskanie całkowitej kontroli nad ruchem. Można zatem trenować stałe tempo unoszenia ich lub próbować utrzymać je jak najdłużej w górze. Efektem powyższych działań jest wzmacnianie mięśni, które są odpowiedzialne za wykonanie wdechu. Jak z każdym treningiem, również w tym przypadku, kluczowa jest regularność.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *