Po co stosuje się audyt dostępności stron internetowych?

Audyt dostępności stron internetowych to zestaw testów, które są przeprowadzane na stronie internetowej w celu określenia, w jakim stopniu jest ona zgodna z ustalonymi standardami dostępności. Wyniki są wykorzystywane do poprawy użyteczności witryny dla osób niepełnosprawnych, a także tych, którzy korzystają ze starszych przeglądarek lub wolniejszych połączeń internetowych.

Dlaczego stosuje się audyt?

Audyt jest wykorzystywany w celu zidentyfikowania obszarów, które mogą wymagać poprawy i uczynienia ich bardziej dostępnymi dla użytkowników. Na przykład, audyt dostępności stron internetowych może wykazać, że Twoja strona używa JavaScript do ukrywania treści przed czytnikami ekranu lub nie posiada tekstu alt na obrazkach. Można wtedy zająć się tymi problemami poprzez wdrożenie poprawek w kodzie lub zapewnienie alternatywnego tekstu dla obrazów. 

Na czym polega audyt?

Audyt zazwyczaj składa się z kilku różnych rodzajów testów:

Czytnik ekranu

Sprawdza, czy Twoja strona działa poprawnie, gdy jest oglądana przez czytnik ekranu. Czytnik ekranu czyta na głos to, co jest wyświetlane na ekranie, więc ludzie mogą poruszać się po stronie za jego pomocą. Test poinformuje Cię, czy występują jakiekolwiek problemy z linkami nawigacyjnymi lub przyciskami, które nie są prawidłowo odczytywane przez oprogramowanie czytnika ekranu.

Porównanie wizualne

Porównuje jak dwie wersje Twojej strony wyglądają wizualnie obok siebie i identyfikuje wszelkie różnice wizualne, takie jak zmiany tekstu i brakujące obrazy. Może to pomóc w identyfikacji problemów z projektem lub układem witryny. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *