Zadaniem obuwia roboczego jest ochrona stóp przed urazami mechanicznymi, substancjami żrącymi i toksycznymi. Rolą takich butów jest także zabezpieczenie stopy przed działaniem skrajnych temperatur. Wybór odpowiedniego obuwia uwarunkowany jest rodzajem wykonywanej pracy. Tylko właściwa decyzja pozwoli uniknąć zagrożenia, jak i zapewnić komfort pracy — jest on ważny, biorąc pod uwagę fakt, że często spędzamy w nich cały dzień. Istotne jest też, aby pięta przylegała do buta, a on sam był o pół centymetra dłuższy od stopy użytkownika. Buty nie mogą być za małe i powodować ucisku, prowadzącego do powstania opuchlizny.
Biorąc pod uwagę budowę butów, wyróżnia się ich kilka typów. Są to: półbuty, trzewiki, sandały i buty do kolan. Podstawowe rodzaje butów dzielą się również na:
-Obuwie bezpieczne (S) — posiada ono podnosek zdolny do wytrzymania nacisku o energii uderzenia wynoszącej co najmniej 200 J, a jego odporność na ściskanie wynosi co najmniej 200 kN. Wszelkie wymagania, jakie musi spełnić takowe obuwie zawiera norma PN-EN ISO 20347.
-Obuwie ochronne (P) — podnoski takich butów wytrzymują uderzenia o energii wynoszącej co najmniej 100 J. Wymagania odnośnie do tego obuwia określa norma PN-EN ISO 20346,
-Obuwie zawodowe (O) — stosowane jest w miejscach niewymagających posiadania obuwia posiadającego podnosek. A wymagania dotyczące tego obuwia zawarte są w normie PN-EN ISO 20347.
Obuwia robocze posiadają również wybrane atrybuty wymagane w danym środowisku pracy, np. antystatyczna podeszwa. W celu zakupu tych elementów odzieży roboczej należy zapoznać się z ofertami hurtowni BHP. Przykładowa oferta sprzedażowa znajduje na stronie https://bhp-serwis13.pl/168-ochrona-nog. Warto zainwestować w obuwie dobrej jakości, w końcu od tego zależy bezpieczeństwo naszych stóp.