Ogranicznik przepięć – czy jego klasa ma znaczenie?

Ogranicznik przepięć to stosunkowo nieduże urządzenie przeznaczone do ochrony instalacji elektrycznej i podłączonych do niej sprzętów przed przepięciami. Zapobiega to poważnej awarii, a tym samym utracie pieniędzy. Zasada działania omawianego elementu opiera się na zniwelowaniu częstotliwości oraz czasu trwania tzw. prądu następczego. Niezawodne modele posiada w asortymencie ta firma z siedzibą w Warszawie: https://jeanmueller.pl/ograniczniki-przepiec/.

Zadbajmy o domowy lub firmowy budżet

Do przepięcia dochodzi zawsze w momencie przekroczenia wyznaczonej wartości progowej napięcia sieciowego. Takie zagrożenie dotyczy zarówno całej instalacji 230V, jak i zasilanych przez nią poszczególnych urządzeń (pralka, lodówka, komputer, telewizor itp.). Na szczęście zastosowanie funkcjonalnego ogranicznika pozwala spać spokojnie. Przy wyborze konkretnego egzemplarza należy przede wszystkim kierować się jego klasą. Wersje oznaczone literą A są idealnie przystosowane do ochrony rozmaitych linii napowietrznych o niskim napięciu. Z kolei wersje B wyjątkowo skutecznie zabezpieczają dany budynek przed silnymi wyładowaniami atmosferycznymi (piorunami), do których dochodzi w bliskiej odległości. Na rynku są ponadto dostępne ograniczniki klasy C oraz D. Te pierwsze nadają się do kompleksowej ochrony domu jednorodzinnego, natomiast drugie sprawują pieczę nad pojedynczymi, najbardziej wrażliwymi sprzętami.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *