Witamina D3 – skąd się bierze i do czego jest potrzebna?

Witamina D3 to rozpuszczalna w tłuszczach witamina, którą nasz organizm wytwarza dzięki ekspozycji na słońce. Znajduje się również w niektórych produktach spożywczych, takich jak jaja, olej z wątroby dorsza i tłuste ryby, takie jak łosoś.

Witamina D jest potrzebna do utrzymania silnych i zdrowych kości i zębów. Pomaga również naszemu organizmowi wchłaniać wapń i fosfor z naszej diety. To czyni ją niezbędną dla zdrowych kości i zębów. Jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, masz większe szanse na rozwój takich chorób jak krzywica czyli stan, który powoduje miękkie, słabe kości lub osteomalacja powodującą chorobę kości.

Jak produkuje się witamina D3 w naszym organizmie

Główne źródło witaminy D pochodzi ze światła słonecznego na skórze. Kiedy słońce uderza w skórę, wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje witamina D3. Aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witaminy D, najlepiej wystawiać jak największą część skóry na działanie promieni słonecznych w ciągu dnia między wiosną a jesienią – wtedy poziom promieniowania UV jest najwyższy.

Witamina D3 w żywności

Możesz również uzyskać trochę witaminy D poprzez żywność, taką jak tłuste ryby lub jajka, ale to nie zapewni całego Twojego dziennego zapotrzebowania. Należy również unikać pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, ponieważ mogą one hamować wchłanianie witaminy D. Jeśli obawiasz się, że nie otrzymujesz wystarczającej ilości witaminy D, możesz kupić suplementy z takich stron jak przykładowo https://primabiotic.pl/product/witamina-d3/ . Zaleca się, aby dorośli przyjmowali 10 mikrogramów (mcg) witaminy D dziennie.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *