Spieniony polistyren, czyli styropian to materiał, który jest powszechnie stosowany. Wykorzystuje się go m.in. w gastronomii do produkcji jednorazowych naczyń. Za jego pomocą zabezpiecza się również sprzęty podczas transportu. Bardzo często styropian jest także wykorzystywany w budownictwie do izolacji termicznej.
Popularność tego materiału w budownictwie związana jest przede wszystkim z jego właściwości. Podstawową zaletą styropianu jest jego niska waga. Obłożenie nawet największych budynków płytami styropianowymi nie wpływa na ich obciążenie. Materiał ten słabo nasiąka wodą, jest obojętny dla zdrowia i stosunkowo trwały. Dodatkowo, charakteryzuje się łatwością w obróbce oraz niską ceną zakupu. Wszystko to sprawia, że jest on powszechnie stosowany.
Tradycyjnie styropian wykorzystuje się do izolacji termicznej budynków. Jednak w ostatnim czasie na rynku zaczęły pojawiać się specjalistyczne odmiany tego materiału. Chodzi tu głównie o hydropiany oraz styropapę (sprawdź: styropapa od swisspora`a). Jeśli chodzi hydropian to charakteryzuje się on przede wszystkim bardzo dużą odpornością na nasiąkanie. Dzięki temu, doskonale nadaje się do izolacji miejsc, w których panuje duża wilgotność. Materiał ten jest więc coraz chętniej stosowany w piwnicach, tarasach, parkingach oraz garażach. Za jego pomocą można izolować od wilgoci fundamenty, a także nasypy drogowe lub mostowe. Styropapa natomiast to produkt, który jest dostępny na rynku od niedawna. Jest to nic innego jak warstwa styropianu z jednej lub z dwóch stron pokryta papą. Za pomocą styropapy można w prosty sposób dokonywać termoizolacji dachów. Dzięki temu, że kulki z polistyrenu, z których zbudowany jest styropian i jego odmiany wypełnione są powietrzem, charakteryzują się one dobrymi parametrami izolacyjnymi.