Jednym z najważniejszych elementów zdrowego trybu życia jest tzw. zbilansowana dieta. Polega ona na dostarczaniu do organizmu przede wszystkim takich składników odżywczych, które są niezbędne do jego właściwego funkcjonowania. Dzięki temu dana osoba jest w stanie osiągać doskonałe wyniki zarówno w nauce, jak i pracy zawodowej czy sporcie. Podstawą są w tym przypadku oczywiście rozmaite warzywa oraz owoce (marchew, pomidory, szpinak, cebula, buraki, dynia, pomarańcze, truskawki, jagody, winogrona, ananasy itp.), ponieważ zawierają mnóstwo wartościowych witamin i mikroelementów.
Oprócz warzyw i owoców w zbilansowanej diecie powinny się znaleźć koniecznie pełnoziarniste produkty zbożowe w postaci chleba razowego, płatków owsianych, kaszy gryczanej i jaglanej, brązowego ryżu, makaronu oraz ziemniaków. Wynika to z faktu, że posiadają w swoim składzie dużą ilość błonnika i zdrowych węglowodanów. Nie obejdzie się ponadto bez nabiału, w tym zwłaszcza żółtego sera, mleka krowiego lub koziego, białego twarogu, maślanki, kefiru i naturalnego jogurtu. Wszystkie wymienione produkty są głównym źródłem wapnia, dzięki czemu chronią ludzki organizm przed powstawaniem osteoporozy i różnych wad w układzie ruchu (np. krzywicy).
Pozostałe pożądane elementy zbilansowanej diety to mięso (wieprzowe, drobiowe, wołowe), ryby (słodkowodne i morskie) oraz tłuszcze występujące choćby w oliwie z oliwek, orzechach, jajach kurzych czy nasionach roślin strączkowych. Zdrowe odżywianie opiera się również na piciu dużych ilości wody, spożywaniu 4-5 posiłków dziennie (rozłożonych w czasie) i przyjmowaniu minimum 30 kalorii na kilogram masy ciała (w przypadku dorosłego człowieka o wadze 70 kg jest to około 2000 kcal na dobę).