Ekwipunek strażaka: co jest niezbędne do pracy?

Osoby zatrudnione w straży pożarnej na co dzień wykonują mnóstwo niebezpiecznych czynności. Przede wszystkim walczą z żywiołami, czyli ogniem, wodą i wiatrem, ratując przy tym życie zwykłych ludzi. Z powodu wyjątkowo niebezpiecznych warunków pracy każdy strażak musi koniecznie dysponować odpowiednią odzieżą ochronną, a także specjalistycznych osprzętem. Kluczowym elementem ekwipunku jest oczywiście wytrzymały mundur składający się z kurtki i spodni o właściwościach wodoszczelnych oraz ognioodpornych. 

Niewielkie narzędzia przydają się podczas akcji 

Oprócz kurtki i spodni niezbędny jest także gruby i ciepły polar strażacki PSP z wyhaftowanym imieniem i nazwiskiem, pagonami, wzmocnieniami zamontowanymi na rękawach i ramionach oraz kieszonką zlokalizowaną na piersi. Pozostałe wymagane elementy stroju to środki ochrony osobistej w postaci butów gumowych (ewentualnie skórzanych), wytrzymałego hełmu z przyłbicą, rękawic i kominiarki. Mają one za zadanie skutecznie zabezpieczyć poszczególne części ciała przed płomieniami, żarem czy uszkodzeniami natury mechanicznej. Ponadto strażak powinien mieć stały dostęp do pasa bojowego wyposażonego w poręczny toporek, porządnego noża, wkrętaka, radiostacji (do komunikowania się z partnerami), latarki, stempli metalowych i drewnianych, kamery wziernikowej, poduszki pneumatycznej, wybijaka, rozpieracza ramieniowego, pilarki spalinowej, koca termicznego, aparatu służącego do podawania tlenu do dróg oddechowych, lin holowniczych oraz mobilnej drabinki. Bez wymienionych elementów nie jest w zasadzie możliwe prowadzenie sprawnej akcji ratowniczo-gaśniczej.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *