Betonowe szamba uważane są za bezkonkurencyjne. Beton dzięki swoim właściwościom sprawdza się wszędzie tam, gdzie priorytetem jest wytrzymałość, trwałość i odporność na czynniki zewnętrzne. Cechy te posiadają także wykonane z betonu szamba.
Przydomowe szambo pełni przede wszystkim funkcję użytkową, należy jednak pamiętać, że powinno również spełniać wymogi prawne. Podstawową kwestią jest w tym przypadku szczelność, która zapobiega przedostawaniu się nieczystości na zewnątrz i zanieczyszczaniu gruntów, zabezpieczając jednocześnie zbiornik przed naciekaniem do jego wnętrza wód gruntowych i powierzchniowych. Gołym okiem trudno ocenić faktyczne właściwości szamba, dlatego też ważnym elementem okazują się certyfikaty wystawione przez niezależne instytucje oraz udzielana przez producenta gwarancja.
Najprostszy zbiornik na nieczystości płynne ma zazwyczaj kształt sześcianu z zamocowaną, szczelną pokrywą oraz odpowiednio umiejscowionymi otworami wpustowymi i wylotowymi, włazem oraz systemem wentylacyjnym. Średnia pojemność zbiornika wynosi od 4 do 12m3, wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb nieruchomości – na działkach rekreacyjnych stosowane są modele mniejsze, natomiast do obsługi całorocznego gospodarstwa domowego służą szamba o większej pojemności. Najpopularniejszym rozwiązaniem są szamba o pojemności 10 m3. Poszukując rzetelnych i wiarygodnych informacji o szambach betonowych, stosowanych w obrębie nieruchomości mieszkalnych, warto zajrzeć na stronę https://szamborambo.pl/szamba-betonowe-10m3/.
Największym zainteresowaniem cieszą się pojemniki jednokomorowe, warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są również modele wielokomorowe. Ich cechą jest przede wszystkim to, że w pierwszej komorze zatrzymywane są cięższe nieczystości, natomiast do kolejnej trafiają wyłącznie ścieki płynne.