Jakie efekty można uzyskać za pomocą obróbki cieplnej metali?

Różnego rodzaju metale są najczęściej wykorzystywanym materiałem w przemyśle. Zanim jednak zostaną użyte, są odpowiednio przystosowywane w procesie obróbki. Dzięki temu otrzymuje się konkretne detale lub części, które służą do wykonania konkretnych instalacji. Obróbka może być realizowana na wiele sposobów, ale najczęściej jest to obróbka cieplna, dzieląca się na wiele rodzajów. Na operacje z nią związane składają się trzy podstawowe etapy, czyli nagrzewanie, wygrzewanie czy ochładzanie, a ich celem jest nadanie konkretnych właściwości mechanicznych i plastycznych. Dzięki temu możliwe jest chociażby uzyskanie kształtu przedmiotu zgodnego z zapotrzebowaniem. Na co jeszcze pozwala obróbka cieplna?

Jakie rezultaty daje poddawanie metali obróbce cieplnej?

Przy obróbce cieplnej metali korzysta się ze specjalistycznego sprzętu, takiego jak piece tyglowe czy komorowe. Dają one naprawdę duże możliwości modyfikacji materiału pod względem jego budowy i charakterystyki. Przykładowo można poddać surowiec hartowaniu, dzięki czemu stanie się on dużo odporniejszy na uszkodzenia mechaniczne, a także negatywne działanie czynników zewnętrznych. Nawęglanie sprawi z kolei, że stal będzie bardziej twarda. To nie wszystko, ponieważ jest jeszcze tzw. odpuszczanie. Może ono być przeprowadzone jako niskie, średnie lub wysokie. Na przykładzie tego drugiego można przedstawić ogólne efekty. Ten proces pozwala zmienić strukturę wewnętrzną stali na skutek zmniejszenia jej kruchości. Zachowuje ona jednak przy tym swoją twardość i sprężystość.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *