Jaką rolę pełnią hydranty?

Hydranty to urządzenia, które większości osób kojarzą się z amerykańskimi filmami, choć i w naszym kraju można je spotkać niemal na każdym kroku (np. w terenie, w szkołach, urzędach czy sklepach). Warto podkreślić, że hydranty dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne, pełniąc przy tym niezwykle istotną rolę w całym systemie ochrony przeciwpożarowej. Pozwalają bowiem strażakom na swobodny dostęp do wody z sieci wodociągowej, dzięki czemu są oni w stanie ugasić niemal każdy pożar.

Konstrukcje niezbędne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków

Hydranty to nic innego jak bezpośrednie ujścia wody z sieci wodociągów o dużym ciśnieniu. Wersje zewnętrzne to wszelkie stanowiska do poboru wody, zlokalizowane nieopodal obiektów o podwyższonym ryzyku, takich jak dworce, zakłady przemysłowe oraz kopalnie. Wykorzystywane są przede wszystkim przez straż w sytuacji zaistnienia pożaru — niezależnie od jego skali. Modele wewnętrzne natomiast mają postać szafy, znajdują się na elewacjach budynków (przy wejściach i wyjściach ewakuacyjnych, ewentualnie w korytarzach) i są wyposażone w specjalne węże hydrantowe o średnicy 25 mm oraz długości 15-30 metrów. Warto podkreślić, że z tego typu rozwiązań powinny korzystać wyłącznie odpowiednie służby, w tym straż pożarna, pogotowie gazowe czy policja. Używanie ich przez osoby do tego nieupoważnione może się skończyć określonymi konsekwencjami prawnymi, ponieważ pobieranie wody z tych konstrukcji np. w celu podlania ogrodu lub napełnienia basenu jest surowo zabronione. Hydranty wraz z całym osprzętem można zakupić np. w tym sklepie internetowym: https://www.sklep-firetech.waw.pl/.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *