Jakie procesy są często stosowane w obrabianiu aluminium?

Aluminium ze względu na swoje właściwości, małą wagę i stosunkowo bezproblemową obróbkę jest metalem szeroko wykorzystywanym w różnych gałęziach gospodarki. Jednak aby jeszcze bardziej zwiększyć jego przydatność i dostosować do szczególnych warunków, poddaje się go procesom mającym na celu wzmocnić jego naturalne cechy. Dwa najważniejsze z nich to cynowanie i anodowanie, a których opowiadamy w tym artykule. Warto wiedzieć, na czym polegają, zanim następnym razem sięgniemy po aluminium.

Specyfika poszczególnych procesów

Jeśli chodzi o cynowanie (inaczej nazywane bieleniem), jest to proces, któremu poddaje się nie tylko aluminium, ale również inne metale. Ma on na celu zabezpieczenie aluminium przed zbierającym się na nim tlenkiem, który pogarsza właściwości materiału. Ponadto cyna zapobiega także korozji elektrolitycznej, występującej w przypadku połączenia aluminium z miedzią. Pokryty powłoką cynową metal znajduje największe zastosowanie w elektrotechnice, przemyśle spożywczym i w chłodniach.

Natomiast anodowanie jest procesem elektrochemicznym, mającym na celu wytworzenie na powierzchni aluminium warstwy tlenku glinu. Dzięki temu anodowany element staje się bardziej wytrzymały oraz odporny na korozję i ścieranie. Ponadto takie aluminium wygląda dużo estetyczniej niż w naturalnej formie, przez co może być wykorzystywane w przemyśle, w którym prezencja jest istotna, np. meblarskim lub motoryzacyjnym. Więcej na temtat anodowania dowiemy się ze strony https://www.tegal.pl/technologie/anodowanie-aluminium/.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × cztery =