Rodzaje żywicy i do czego są one wykorzystywane?

Powszechnie stosowanych jest wiele materiałów, które służą do różnych celów. Zdecydowanie najwięcej rozmaitych tworzyw wykorzystuje się w branży budowlanej do wznoszenia konstrukcji i domów, a także ich wykańczania. Jednymi z mniej znanych, ale często używanych substancji są żywice odznaczające się pozytywnymi właściwościami. Sprawiają one, że tworzone z ich pomocą elementy architektury charakteryzują się trwałością i ciekawym wyglądem. Co ważne, żywice występują w wielu rodzajach, stąd przed z zastosowaniem konkretnego z nich warto wiedzieć, co je os siebie odróżnia i jakie są ich indywidualne atuty. Co warto wiedzieć o żywicach?

Jaki jest podział żywic?

Pierwszą żywicą, jaką należy wymienić, jest żywica węglowodorowa, która jest uzyskiwana w wyniku rektyfikacji ropy naftowej. Jest odporna na wilgoć, kwasy oraz zasady, dlatego jest stosowana w szeroko pojętym przemyśle gumowym, czy też drukarskim, ponieważ poprawia parametry wydruku. Często pomaga też w tworzeniu lśniącej powłoki farb czy lakierów. Oprócz niech powszechnie wykorzystywana jest żywica poliestrowa powstająca w procesie kopolimeryzacji. Jest stosowana przede wszystkim wtedy, gdy konieczne staje się uzupełnienie ubytków w laminatach poliestrowych. Substancja ta jest wysoce odporna na wodę, smary, benzynę czy oleje. Ostatnim rodzajem żywic jest syntetyczna żywica epoksydowa, składająca się z jednego lub dwóch składników. Jest ona używana przy produkcji farb proszkowych, lakierów czy klejów do metali, szkła i ceramiki. Poza tym z powodzeniem służy jako materiał do wykładania posadzek w halach przemysłowych. Chcąc wykorzystać żywicę epoksydową, warto zapoznać się z asortymentem przedstawicieli na rynku jak m.in. http://revosystem.pl, którzy posiadają ją w swojej ofercie.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *