Każdy posiadacz akwarium marzy o tym, aby prezentowało się ono okazale i było odpowiednio zazielenione. Rośliny wodne to podstawa, ponieważ dostarczają niezbędnego tlenu, pomagają w oczyszczaniu zbiornika, a także pełnią rolę naturalnych dekoracji. Ponadto są kluczowym elementem w procesie bezstresowego życia ryb, bo stanowią dla nich zarówno pokarm, jak i kryjówkę w sytuacji zagrożenia.
Na rynku są dostępne różnorodne zestawy oraz pojedyncze rośliny, które różnią się od siebie szybkością wzrostu, wyglądem i wymaganiami (względem parametrów wody czy rodzaju oświetlenia). Osoby początkujące powinny wybierać takie gatunki, które są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych.
Podstawowym elementem jest korzeń do akwarium, który można bez problemu kupić w każdym sklepie stacjonarnym lub internetowym dla akwarystów. Oprócz niego można się zaopatrzyć w rośliny należące do pięciu kategorii.
Pierwszego planu – są to gatunki niskie, które sprawdzą się w przedniej części akwarium (np. zwartki białe lub drobne). Warto jednak podkreślić, że wymagają sporej ilości światła i systematycznego nawożenia, więc nie są polecane osobom stawiającym pierwsze kroki w hodowli rybek.
Drugiego planu – sadzi się je w środkowej części zbiornika, koniecznie pojedynczo i w dużych odstępach, bo szybko rosną. Najczęściej kupowanymi gatunkami w tej kategorii są zwartki Wendta i Becketta.
Wysokie – idealnie sprawdzą się z tyłu zbiornika, ponieważ zamaskują filtr do akwarium lub grzałkę. Mogą być sadzone pojedynczo albo w niewielkich kępach maksymalnie po kilkanaście sztuk. Do najpopularniejszych tego typu roślin można zaliczyć nurzańce śrubowe (trawy), charakteryzujące się niewielkimi wymaganiami i łatwością w uprawie.
Epifity – są to gatunki mocowane do elementów ozdobnych, m.in. anubiasy niskie, które zadowalają się nawet bardzo słabym oświetleniem.
Pływające – wszelkie mchy i wgłębki wodne.