Kiedy na budowie muszą być przeprowadzone prace archeologiczne?

Niekiedy zdarza się, że działka przeznaczona na inwestycję budowlaną znajduje się po ochroną konserwatora zabytków lub istnieje podejrzenie występowania na niej przedmiotów zabytkowych. Konieczne jest wówczas nakazanie przeprowadzenia prac archeologicznych. Alternatywne rozwiązanie to nadzór, polegający na stałej obecności archeologa na każdym etapie prowadzonych robót. Z ofertą profesjonalny nadzór można zapoznać się na https://archeologia-olsztyn.pl.

Warto postępować zgodnie z prawem

Prace archeologiczne muszą zostać przeprowadzone na danym terenie przede wszystkim wtedy, gdy podczas typowych prac budowlanych zostaną odkryte wartościowe obiekty i relikty pochodzące z dawnych epok. W tym konkretnym przypadku na miejscu musi pojawić się profesjonalny archeolog, co nakazuje bezpośrednio ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Obecność wspomnianego fachowca może ponadto wynikać z podjętej decyzji o warunkach zabudowy albo szczegółowych zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (nakaz wydaje wówczas gmina)

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × cztery =