Urządzenie łazienki zdecydowanie nie należy do najprostszych zadań. Pomieszczenie często bywa nieustawne i małe, co utrudnia optymalne jego zagospodarowanie. Tymczasem należy je zaplanować w taki sposób, aby zapewnić sobie wygodę, funkcjonalność i estetykę. Jak pogodzić te wszystkie elementy? Należy zacząć od planowania. Prawidłowy projekt, a później jego precyzyjne wykonanie gwarantują osiągnięcie zamierzonych rezultatów.
To podstawa podczas projektowania funkcjonalnego wnętrza. Na małym metrażu znaczenie ma każdy centymetr, a nawet milimetry mogą zadecydować o tym, czy otworzymy jakąś szafkę czy zablokujemy do niej wejście. W związku z tym warto ją dokładnie zmierzyć, pamiętając o zagospodarowaniu każdego centymetra.
Ważne jest także właściwe rozmieszczenie poszczególnych elementów. Wanny prostokątne wymagają wolnego miejsca przed wejściem do nich. Podobnie z montażem umywalki i miski sedesowej, przy których również należy pozostawić wolną przestrzeń. Myśląc o łazience, należy również zadbać o spójność aranżacyjną. Choć warto zaryzykować i włączyć do wystroju różne odcienie czy faktury, to wszystkie powinny tworzyć wspólny styl.
W małych przestrzeniach doskonale sprawdzają się neutralne kolory, drewno, a także elementy modnego betonu. Mając na uwadze aktualne trendy, należy pamiętać, że pomieszczenie powinno przede wszystkim odpowiadać naszym potrzebom. Zatem jego aranżacja powinna być jak najbardziej zindywidualizowana, szczególnie jeśli w domu są małe dzieci lub seniorzy.