Na jakiego nowego typu prace pozwalają maszyny we współczesnych tartakach?

Tartak z dawnych lat i dzisiejszy wielce się między sobą różnią właśnie z powodu rozwoju technologii. To, co było możliwe do zrobienia kiedyś w ciągu miesiąca, dzisiaj, dzięki automatyzacji i innowacjom, można zrobić w ciągu jednej doby. Dobrym tego przykładem jest sama produkcja tarcicy, która dzięki nowoczesnym trakom przebiega szybko i precyzyjnie. Kiedyś obrabiane w ten sposób drewno często było wykonane niedokładnie i z dużymi stratami materiału, co przy wykorzystaniu współczesnej technologii odeszło w niepamięć.

Przygotowywanie gotowych produktów

Wymieniona wyżej tarcica w tartakach jest dodatkowo obrabiana i wykonuje się z niej różnego typu finalne wyroby, takie jak deski, drewno konstrukcyjne itd. Dzisiaj możliwości w tych kwestiach są praktycznie nieograniczone, a obróbka – nawet skomplikowana – nie zajmuje wiele czasu. To dzięki takim urządzeniom, jak frezarka CNC. Za jej pomocą można nadać drewnu praktycznie dowolny kształt i wykonać nieskończoną liczbę bliźniaczych elementów, co kiedyś byłoby niemożliwe. Przynajmniej nie w tak krótkim czasie.

Do prostszych, ale nie mniej ważnych zadań w tartaku jet nadanie przygotowanym deskom odpowiedniej długości. Tu warto wspomnieć o przecinarkach do drewna, które dzisiaj pozwalają precyzyjnie ciąć – i to z taką prędkością, że można przygotować produkt w kilka godzin. Równie ważne jest bezpieczeństwo podczas wykonywania tych prac. Wspomniane przecinarki dzisiaj projektowane są w taki sposób, że praktycznie niemożliwe jest uszkodzenie ciała tarczą piły lub trocinami.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × cztery =