Parametry nowoczesnych wędek

Wędkarstwo to niezwykle ciekawe zajęcie, które na przestrzeni wielu lat zdobyło sporą liczbę wielbicieli, a ich grono stale się powiększa. Na rozpoczęcie swojej przygody z połowem ryb decyduje się coraz więcej młodych ludzi, którzy czerpią inspirację od starszych i doświadczonych wędkarzy. Zarówno jedni, jak i drudzy potrzebują do uprawiania tej aktywności odpowiedniego sprzętu. Podstawą jest oczywiście wędka, która może wystąpić w bardzo wielu rodzajach. To co łączy wszystkie wędki, to parametry, które są takie same dla każdego z modeli. Jakie z nich trzeba znać?

Jakie są podstawowe cechy wędek?

Wędki, tak jak każdy specjalistyczny sprzęt, opisywane są za pomocą parametrów. Do podstawowych należą te związane z samym kijem, a więc długość, ilość jego składu, konkretna waga, a także ciężar wyrzutu. Do bardziej zaawansowanych i oczywiście niezwykle istotnych należą już krzywa ugięcia oraz tzw. akcja wędki, która daje informacje o tym, jak szybko wędka zaczyna się uginać, patrząc od szczytu. Poza tym kije mogą różnić się pod względem budowy. Wyróżniamy wędki teleskopowe, segmentowe, baty oraz jednoczęściowe.

Pierwszą z nich charakteryzują wsuwane sekcje, które ułatwiają transport. Druga natomiast składają się z części, które należy ze sobą połączyć, co jest przeciwieństwem tych ostatnich, od razu stanowiących zwartą całość. Baty z kolei podobne są do wędek teleskopowych, ale nie posiadają przelotek, ani kołowrotków. W kontekście przewozu warto wspomnieć o długości transportowej, a więc wymiarowi maksymalnemu, jaki umożliwi wpakowanie wędki chociażby do samochodu. Poza tymi cechami warto pamiętać o tym, że każda wędka dostosowana jest do innego rodzaju połowu. Dlatego też przed jej wyborem konieczne jest dobranie zgodne z poziomem własnych umiejętności oraz znajomości metod łowienia.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwadzieścia − 19 =