Sprzedaż mieszkania – jakie opłaty ponosi sprzedający?

Analizując opłaty wynikające ze sprzedaży mieszkania, należy zacząć od tej, która zaczyna cały proces, czyli kwoty za wystawienie ogłoszenia. Najpowszechniejszą formą sprzedaży jest umieszczanie oferty w Internecie. Portale z nieruchomościami w Szczecinie, podobnie jak w innych miastach Polski naliczają opłaty w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Koszty nie kończą się na samej publikacji ogłoszenia, ponieważ jego promocja to już konieczność dodatkowych opłat.

Zanim zyskasz, zainwestuj

Opłaty wynikające z ogłoszeń internetowych to zaledwie kropla w morzu pozostałych wydatków. Największym obciążeniem jest oczywiście kwota, którą należy uiścić na rzecz urzędu skarbowego. Podatek dochodowy od osób fizycznych, wynikający ze sprzedaży nieruchomości, odprowadzamy, jeżeli sprzedaż miała miejsce w czasie 5 lat od zakupu mieszkania. Należy pamiętać, że okres ten nalicza się dopiero po upływie roku od transakcji, czyli mieszkanie zakupione w roku 2013 bez rozliczania się z fiskusem można sprzedać w 2018 roku. Do rozliczenia służy wtedy formularz PIT-39, a nieruchomość jest objęta podatkiem w wysokości 19% od dochodu pozyskanego z mieszkania na sprzedaż Szczecin i inne miasta mają takie samo prawo w tym zakresie. Dodatkowe opłaty mogą wynikać z przepisywania liczników na nowego właściciela czy opłat notarialnych. Zwykle ponosi je osoba nabywająca nieruchomość, ale warto zawrzeć takie informacje w umowie, by nie potęgować problemów i kosztów po stronie sprzedającego.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × 1 =