Własna instalacja fotowoltaiczna – od czego zacząć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Fotowoltaika to technologia pozwalająca na produkowanie energii elektrycznej ze Słońca za pomocą specjalnych paneli umieszczonych najczęściej na dachach domów. W ostatnich latach obserwuje się dużą ilość nowo powstałych instalacji. W dużej mierze są to obiekty prywatne. Nic w tym dziwnego. Wiele osób obawiając się znaczących podwyżek cen prądu, a także Ci, dla których dbałość o środowisko naturalne jest ważne, decydują się na to rozwiązanie. Od czego zatem zacząć przygodę z fotowoltaiką na własnej posesji?

Dopłaty rządowe

Przede wszystkim warto się zorientować, czy na terenie gminy otwarty jest program dopłat na montaż paneli „Mój prąd”. Można bowiem uzyskać nawet do 5000 zł bezzwrotnego dofinansowania. Wystarczy na stronie rządowej wypełnić wniosek, korzystając z profilu zaufanego lub e-dowodu.

To jednak nie jest jedyne rozwiązanie. Jeśli gmina nie prowadzi wspomnianego programu, można ubiegać się o niskoprocentowy kredyt na instalacje ekologiczne lub skorzystać z opcji leasingu, który w tym wypadku obejmuje nie tylko przedsiębiorców, ale również osoby prywatne.

Wybór wykonawcy

Żeby mieć pewność, że instalacja będzie działała poprawnie, niezbędna będzie pomoc fachowej firmy, która zaprojektuje i zamontuje urządzenia. Można skorzystać na przykład z oferty znajdującej się na stronie: https://silesiasolar.pl/. Warto także pamiętać, że o zamontowane panele należy odpowiednio dbać w czasie użytkowania. Zakurzone nie będą działały wystarczająco efektywnie. Zwykle 2-3 razy w roku należy je odpowiednio oczyścić. Tutaj także można skorzystać z pomocy specjalistów.

Formalności

Zaprojektowana instalacja fotowoltaiczna musi być zgodna z prawem budowlanym, a jej projekt trzeba będzie uzgodnić z rzeczoznawcą ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych. Jest to istotny punkt przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo użytkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wszystko, co musisz wiedzieć o usługach SEO
Wszystko, co musisz wiedzieć o usługach SEO
Istnieje wiele korzyści leżących w usługach SEO, takich jak zwiększony ruch i sprzedaż. Jednak korzystanie z tych usług wiąże się […]
Co wstawić do salonu zamiast sofy?
Co wstawić do salonu zamiast sofy?
W każdym nowoczesnym mieszkaniu powinny być uwzględnione funkcjonalne meble wypoczynkowe. Możliwości jest sporo – producenci oferują projekty tapicerowane zróżnicowane stylistycznie. […]
Uniwersalne wyposażenie studia fotograficznego
Uniwersalne wyposażenie studia fotograficznego
Fotografia jest daje możliwość rozwijania pasji, kreatywności i miłego spędzania czasu. To dzięki niej powstają pamiątki w formie zdjęć, które […]