Utrzymanie właściwej wilgotności ma zasadnicze znaczenie dla wielu procesów w łańcuchu produkcji spożywczej. Nadmiar wilgoci jest często przyczyną szybszej utraty świeżości i postępującego procesu gnicia i pleśnienia wielu artykułów żywnościowych. Aby temu zapobiec, stosuje się przemysłowe metody osuszania.
Podobnie jak ogrzewanie i nawilżanie, osuszanie to niezbędny proces służący utrzymaniu optymalnych parametrów pomieszczenia, gdzie zachodzą procesy technologiczne. Stosuje się go w momencie, kiedy wilgotność powietrza przekracza dopuszczalne normy przyjęte w danym zakładzie. Zazwyczaj jej względna wartość przy produkcji spożywczej waha się między 20-50%, a dokładna liczba zależy od stopnia higroskopijności danego produktu. Zbyt duża wilgotność, na przykład w przypadku dojrzewania serów czy przy wyrobie pieczywa, odbije się negatywnie na jakości tych gotowych artykułów spożywczych.
Praktycznym i uniwersalnym rozwiązaniem stosowanym na szeroką skalę w branży spożywczej czy garmażeryjnej do produkcji żywności są osuszacze. Poza odpowiednim układem klimatyzacji stanowią one gwarancję właściwego smaku, konsystencji oraz zachowania wszystkich wartości przez dany artykuł spożywczy.
Najczęściej stosowane typy tych maszyn przemysłowych to osuszacze ziębnicze oraz adsorpcyjne. Oba rodzaje skutecznie usuwają nadmiar wilgoci z powietrza. Cechuje je wysoka wydajność i niezawodność działania. Zapewniona przez nie stała kontrola wilgotności pozwala wyeliminować destrukcyjny wpływ zmian temperatur i warunków pogodowych na wiele produktów spożywczych.