Zachowek – czym jest i komu przysługuje?

W naszym kraju obowiązują przepisy pozwalające na zmianę kolejności dziedziczenia, a także zapisanie w testamencie majątku tylko konkretnym osobom. Nie skutkuje to jednak automatycznym pozbawieniem szans na spadek pozostałych bliskich – mogą oni bowiem zawsze dochodzić tzw. zachowku. Przy staraniu się o to świadczenie warto z pewnością skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Jeśli interesuje nas rzetelny adwokat Bydgoszcz to miasto, w którym działa co najmniej kilka kancelarii specjalizujących się w omawianym zakresie.

Podstawowe zasady przyznawania zachowku

Zachowek jest stosowany w sytuacji, gdy z jakichś powodów spadkodawca pominął w testamencie najbliższych, a przepisał wszystko np. niespowinowaconymu przyjacielowi albo wyłącznie jednemu członkowi rodziny. Odsunięci od dziedziczenia mogą wówczas dochodzić sprawiedliwości przed sądem. Dotyczy to w szczególności dzieci, wnuków, współmałżonka oraz rodziców. Do zachowku nie mają natomiast żadnego prawa powinowaci (choćby teściowie), osoby wcześniej wydziedziczone, małżonkowie pozostający w separacji ze zmarłym, a ponadto osoby, które otrzymały już darowizny w wysokości równej ewentualnemu świadczeniu. Jest ono realizowane na dwa sposoby – poprzez pisemną zgodę określającą kwotę do zapłaty albo złożenie pozwu do sądu. Ten drugi wariant jest oczywiście znacznie bardziej kosztowny i pochłaniający więcej czasu czy nerwów (nierzadko kończy się egzekucją komorniczą). Przy obliczaniu wysokości należnego zachowku bierze się pod uwagę zwłaszcza to, czy dana osoba jest trwale niezdolna do pracy zawodowej bądź małoletnia. W takim przypadku uzyskuje ona aż dwie trzecie wartości udziału spadkowego. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *