Decydując się na przydomową oczyszczalnię ścieków, musimy mieć świadomość istniejących zasad wynikających z prawa budowlanego. W większości przypadków, aby rozpocząć montaż, wystarczy zgłoszenie przesłane do właściwego pod względem terytorialnym urzędu, ale zanim je wyślemy, warto zastanowić się, czy rozmiar naszej działki umożliwia zachowanie wymaganych przez przepisy granic od poszczególnych obiektów.
W najbliższym sąsiedztwie domu można umiejscowić oczyszczalnię tylko w sytuacji, gdy budynek posiada wentylację na odpowiedniej wysokości – co najmniej 0,6 m powyżej drzwi. W przeciwnym razie należy zachować odległość co najmniej 5 m od okien i drzwi. Od granicy działki, z każdej strony, należy z kolei zachować odległość co najmniej 2 m, również w przypadku jeśli graniczymy z drogą. Jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju instalacje, przedstawia się to następująco:
1,5 m dla rurociągów gazowych i wodociągowych,
0,8 m dla kabli energetycznych,
0,5 m dla kabli telekomunikacyjnych.
Jeśli na tym samym terenie mamy również studnie z wodą pitną, musi być ona oddalona o co najmniej 15 m od planowanego miejsca umieszczenia oczyszczalni. Przepisy nie są jednakowe w przypadku systemów odprowadzania oczyszczonych ścieków, także oczyszczalnie drenażowe muszą być od studni oddalone o minimum 30 m. Jeśli na działce rosną drzewa, poletko drenażowe musi być oddalone o 3 metry.
Podobnie jest w innych przypadkach, więc wyjątkiem nie będą też oczyszczalnie tunelowe Opinie co do miejsca zabudowy mogą się nieznacznie różnić, jednak jeśli nie mamy możliwości dostosować się do istniejących przepisów, prawdopodobnie będziemy musieli poszukać alternatywnej metody oczyszczania ścieków.