W ostatnich latach coraz więcej osób korzysta z usług biur detektywistycznych, które wyrastają na mapach polskich miast jak grzyby po deszczu. W pracy zatrudnionych w tego typu miejscach osób liczą się nie tylko umiejętności (wiedza, doświadczenie, zdolność dedukcji), ale również konkretne urządzenia elektroniczne i akcesoria. Pomagają one bowiem w prowadzeniu czynności obserwacyjnych oraz dochodzeniowych. Przykładem takiego sprzętu jest choćby dyktafon, kamera w wersji mini czy podsłuch w postaci niewielkiej pluskwy.
Doświadczony detektyw powinien przede wszystkim posiadać samochód służbowy (najlepiej z napędem na cztery koła, tak aby poradził sobie w każdych warunkach), aparat fotograficzny z zestawem obiektywów (do robienia zdjęć, które później posłużą jako dowód w danej sprawie), a także smartfon z dostępem do internetu i laptop. Oprócz tego niezbędne są mu oczywiście narzędzia detektywistyczne umożliwiające prowadzenie obserwacji, takie jak lunety, noktowizory oraz mini kamery.
Osobną kategorię stanowią urządzenia służące do nagrywania dźwięku – są to m.in. podsłuchy radiowe, mikrofony, ukryte dyktafony, a także odbiorniki GSM. Poza tym nie obejdzie się on bez zaawansowanych zagłuszaczy sygnału i wykrywaczy podsłuchów oraz kamer. Pamiętamy również o tym, że detektywi w trakcie obserwacji bardzo często śledzą konkretne osoby, dlatego muszą korzystać z różnego rodzaju GPS-ów i lokalizatorów (umieszczanych w ubraniu czy samochodzie podejrzanego). W sytuacjach zagrażających zdrowiu lub życiu profesjonalista posługuje się natomiast paralizatorem do obrony własnej.