W wielu domach instalujemy dziś system rekuperacji, oparty na wentylacji nawiewno-wywiewnej. Zarówno powietrze zużyte jest mechanicznie usuwane poza budynek, jak i świeże jest w ten sam sposób dostarczane do wnętrza. Niestety zdarza się, że system taki po latach eksploatacji działa coraz mniej wydajnie. Sprawdzamy jak można przywrócić go do pełnej sprawności.
Każdy system wentylacji z rekuperacją posiada w swoim wnętrzu szereg filtrów. Zapobiegają one przedostawaniu się do wnętrza domu kurzu, pyłów i śmieci z zewnątrz. Chronią także silnik dmuchawy mechanicznej, który mógłby zostać uszkodzony przez jakiś duży przedmiot, jak kawałek szmaty czy gazety. Maty filtracyjne do wentylatorów z czasem jednak ulegają zatkaniu, ograniczając znacznie przepływ powietrza w układzie. Stąd też konieczna jest ich regularna wymiana, którą najlepiej wykonywać przynajmniej raz do roku. Jeśli więc zauważyliśmy, że układ pracuje gorzej, to na początku skontrolujmy stan filtrów.
Pomimo obecności filtrów, czasami może dojść do zatkania niektórych kanałów odprowadzających lub doprowadzających powietrze do domu. By tego uniknąć najlepiej jest prowadzić regularne serwisowanie całego układu, zaglądanie we wszystkie zakamarki i usuwanie zanieczyszczeń na bieżąco. Powinniśmy też używać dobrej jakości filtrów, takich jak choćby mata filtracyjna G4, które są bardzo dokładne i zatrzymują o wiele większą ilość zanieczyszczeń. Spowoduje to, że nie tylko powietrze w domu będzie pozbawione wszelkich pyłów i kurzu, ale również cały układ będzie dłużej zachowywał czystość.