Która waga lepsza – manualna czy elektroniczna?

W sklepach są powszechnie dostępne liczne wagi, czyli urządzenia służące do wyznaczania zarówno masy ciała, jak i masy rozmaitych przedmiotów. Gwarantują one mniej lub bardziej precyzyjny pomiar, a także charakteryzują się zróżnicowanym stopniem wytrzymałości i funkcjonalności. Podstawowy podział każe wyróżniać modele manualne oraz elektroniczne. Znacznie częściej wybierane są konstrukcje z tej drugiej kategorii, ponieważ są wyjątkowo komfortowe w użytkowaniu. Zaliczamy do nich m.in. wagi dla niemowląt, sklepowe czy apteczne. 

Wszystko zależy od przeznaczenia 

Wagi elektroniczne jubilerskie, laboratoryjne, przemysłowe i inne cieszą się ogromną popularnością przede wszystkim ze względu na bardzo wysoką precyzje pomiaru. Zazwyczaj bowiem ważą z dokładnością nawet do 0,01 g. Poza tym ich niewątpliwą zaletą jest posiadanie czytelnego wyświetlacza cyfrowego z podświetleniem LED, którego próżno szukać w modelach manualnych. Takie udogodnienie znacznie ułatwia odczytywanie rezultatów pomiaru. Jak by tego było mało, omawiane sprzęty wyróżniają się rozbudowaną funkcjonalnością, dlatego mogą być z powodzeniem używane do rozmaitych zastosowań.

Na koniec warto dodać, że większość tego rodzaju wag jest niezwykle estetyczna i z pewnością wzbogaci wystrój każdego domu czy zakładu. Jedyną wadą jest w tym przypadku konieczność wymiany baterii (zazwyczaj raz w roku lub rzadziej). Z kolei wagi manualne działają w oparciu o wewnętrzny odważnik połączony ze specjalną wskazówką. Są zdecydowanie mniej dokładne i atrakcyjne wizualnie niż elektroniczne, ale jednocześnie nie wymagają baterii, co dla wielu osób jest dużym atutem. Sprawdzają się głównie w zastosowaniach amatorskich.

 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *