Czujnik ruchu w lampach – jak on działa?

Co to za urządzenie?

Lampy z czujnikiem ruchu są wykorzystywane nie tylko do celów bezpieczeństwa, ale także do oszczędzania energii. Czujniki ruchu są zaprojektowane tak, aby wykrywać obiekty w pomieszczeniu i automatycznie włączać lub wyłączać odpowiednio. Urządzenia te są instalowane we wszystkich rodzajach lamp: lampy podłogowe, lampy stołowe, lampy sufitowe, lampki schodowe z czujnikiem ruchu i tak dalej. Również mogą być używane jako samodzielne urządzenia bez żadnej lampy. Włączniki czujników ruchu stały się popularnym urządzeniem automatyki domowej, ponieważ można je łatwo zainstalować i skonfigurować, aby spełnić wszelkie wymagania. 

Jak działają przełączniki z czujnikami ruchu?

Czujniki ruchu wykrywają Twoją obecność w pomieszczeniu za pomocą fal podczerwonych lub ultradźwiękowych. Są one bardzo skuteczne w wykrywaniu ludzi, ponieważ bardzo często się poruszamy (mrugamy oczami, oddychamy i wykonujemy inne ruchy). Gdy czujniki ruchu wykryją Twoją obecność, automatycznie włączają światło, dzięki czemu nie musisz szukać włącznika po omacku.

Dostępne są różne rodzaje jednostek sterujących

– Timery elektroniczne: Są one używane do świateł zewnętrznych i są zwykle używane do oświetlania ścieżek lub ogrodów. Działają one poprzez automatyczne włączanie się w określonych godzinach w nocy i wyłączanie się rano.

– Czujniki fotoelektryczne: Te wykorzystują światło słoneczne do uruchomienia elektronicznego timera w nich, który włącza światła w razie potrzeby i wyłącza ponownie, gdy nie ma już ruchu wykrytego przez niego.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *