Czy do cięcia laserem potrzebne są uprawnienia?

Praca przy obsłudze maszyn do precyzyjnej obróbki materiałów jest dzisiaj bardzo atrakcyjna. Jest ona bowiem dobrze płatna, a także nie wymaga wielomiesięcznych czy wieloletnich szkoleń. Jednak by móc taką pracę wykonywać, trzeba zdobyć na początku odpowiednie uprawnienia. Nie są one aż tak trudne do zdobycia. Jeżeli daliśmy radę zdać egzamin na wózki widłowe, to będziemy również w stanie uzyskać kwalifikacje do obsługi maszyn CNC.

Szkolenie jest podstawą

By dobrze obsługiwać maszynę, dzięki której można wykonywać cięcie laserem, potrzebne jest odpowiednie szkolenie. Nauczymy się na nim przede wszystkim bezpiecznej pracy. Nie da się ukryć, że promień lasera o bardzo dużej energii może być niebezpieczny, zarówno w przypadku omyłkowego wsunięcia palca bądź kończyny do urządzenia, jak i skierowania go w okolice oczu swoich lub innej osoby postronnej. Na to jest przede wszystkim kładziony nacisk na szkoleniu. Pozostała jego część opiera się na nauce obsługi maszyn, poznaniu sposobu ich obsługi, nauczenia się precyzyjnej obróbki materiałów, cięcia i tak dalej.

Uzyskiwanie uprawnień

Na końcu szkolenia uzyskujemy specjalny certyfikat, który trzeba przedłożyć pracodawcy, gdy będziemy chcieli zatrudnić się w zakładzie, który używa maszyn do cięcia laserowego. By go zdobyć, konieczne jest wykazanie się wiedzą teoretyczną i praktyczną ze szkolenia, egzamin przypomina ten na wózki widłowe. Otrzymany dokument jest ważny przez określony czas i musimy dołączyć go do naszego CV, chcąc podjąć pracę przy laserowej obróbce materiałów.

Artykuł powstał we współpracy z Valor.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *