Jak udrożnić zatkany odpływ sanitarny?

Zapchany odpływ w łazience to bardzo częsty problem, który prędzej czy później dotknie każdego właściciela domu czy mieszkania. Pierwszą oznaką tego, że odpływ jest niedrożny jest to, że woda zaczyna wolniej spływać. Zdarza się jednak, że przeoczymy te oznaki i dochodzi do całkowitego jego zatkania.

Co zrobić, gdy zatka się odpływ w łazience?

W pierwszej kolejności najlepiej wypróbować domowe metody na odetkanie rury. W tym celu trzeba przygotować roztwór składający się 3/4 szklanki sody oczyszczonej oraz 1/4 szklanki octu. Następnie zalać nią zatkany odpływ, szczelnie zakryć oraz pozostawić na około 30 minut. Po tym czasie trzeba zalać go gorącą wodą. Do udrażniania rur można także wykorzystać roztwór 3 łyżek proszku do pieczenia wsypanych do podgrzanego wcześniej soku z cytryny. Jeśli jednak sposoby te zawiodą konieczne jest użycie specjalistycznych środków udrażniających rury, np. produkowanych przez firmę Errecom. Po umieszczeniu ich w odpływie trzeba odczekać kilkanaście minut i po tym czasie przepłukać go wodą.

Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu środków ostrożności, gdyż są to bardzo żrące substancje. Jeśli jednak zator jest bardzo duży i wcześniejsze metody nie przynoszą rezultatów trzeba sięgnąć po odpowiednie akcesoria. Do rozbicia zatoru pomocny może być specjalny drut zakończony ostrym szpikulcem, który wprowadza się do rury za pomocą korbki. Gdy cała jego długość znajdzie się już w odpływie trzeba o wyjąć poprzez odkręcenie go w drugą stronę. W raz z nim na powierzchnię powinny wydostać się resztki mydła, włosów lub innych resztek, które spowodowały zator.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *