Czym jest i jak obliczyć współczynnik LTV?

Współczynnik LTV jest jednym z głównych parametrów branych pod uwagę przez banki przy wydawaniu nam kredytu hipotecznego (ale nie tylko). Jego pełna nazwa pochodzi z ang. „Loan To Value”, czyli w tłumaczeniu „pożyczka od wartości”. Jako że w przypadku kredytów mamy z tym parametrem do czynienia przede wszystkim przy okazji kredytu hipotecznego, jest to stosunek kwoty kredytu do zabezpieczenia, czyli nieruchomości. Banki mogą w ten sposób określić ryzyko, które podejmują, kiedy udzielają nam pożyczki na zakup nieruchomości.

Zasada jest tutaj prosta: im większą sumę, czyli procentową wartość nieruchomości, pokrywa banka, tym większe ryzyko musi brać pod uwagę. Dlatego dziś istnieją pewne ograniczenia, które nie pozwalają bankom udzielać zbyt „niebezpiecznych” pożyczek. Ma to związek z niedawnym krachem na rynku gospodarczym, który rozpoczął się właśnie od inwestycji wysokiego ryzyka, czyli kredytów hipotecznych. LTV można w prosty sposób zmniejszyć, np. poprzez pozyskiwanie finansowania dla spółek. Można je też łatwo obliczyć, co prezentujemy poniżej.

Jak oszacować ryzyko?

Aby sprawdzić, jaki procent ceny nieruchomości musi pokryć bank, należy podzielić kwotę kredytu przez wartość nieruchomości, a następnie otrzymany wynik musimy pomnożyć przez 100%. W ten sposób uzyskamy dokładne dane i sprawdzimy ryzyko, jakie podejmuje kredytodawca. Czasem warto w tych sytuacjach postawić na pośrednictwo finansowe, które dużo lepiej zajmie się zadbaniem o nasze interesy, jeśli chodzi o branie pożyczek.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 18 =