Jak wycofać sprawę karną ?

Założenie sprawy karnej przed Sądem w stosunku do drugiej osoby to bardzo poważna decyzja. Trzeba mieć więc pewność, co do swoich działań i bardzo dobrego adwokata. Najlepiej poszukać go w Internecie wpisując w wyszukiwarkę frazy np.: adwokat sprawa karna Wrocław. Czasami jednak pokrzywdzeni decydują się na to, aby wycofać sprawę karną. Warto zadać sobie pytanie, czy jest to w ogóle możliwe. Owszem taka sytuacja może mieć miejsce, ale tylko wtedy, jeśli zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa dotyczy osoby bliskiej dla pokrzywdzonego. Wtedy też można przez pewien okres czasu wycofać sprawę karną, zwracając się z odpowiednim wnioskiem do Sądu. Z reguły wycofanie takiej sprawy nie trwa zbyt długo. W przypadku złożenia wniosku o ściganie potrzebna będzie zgoda prokuratora na jego wycofanie, natomiast gdy sprawa trafi już na wokandę Sądu, to należy ubiegać się wtedy o zgodę Sądu.

Trudności pojawiają się z wycofaniem sprawy karnej wtedy, gdy osoba oskarżana o popełnienie przestępstwa nie jest bliską osobą dla pokrzywdzonego. Wtedy też pokrzywdzony nawet, gdy bardzo tego chce nie ma formalnej możliwości wycofania takiego wniosku, gdy został on już złożony. Takie sprawy rozpatrywane są z urzędu, a więc nie ma on już żadnego wpływu na dalsze postępowanie w tej sprawie karnej. Oczywiście może zmienić wtedy zeznania, jednak trzeba być przygotowanym na to, że może się to dla takiej osoby skończyć bardzo niekorzystnie, np. wyrokiem za składanie fałszywych zeznań. Kluczową kwestią będzie jednak dokładne wyjaśnienie sprawy przed Sądem, np. poinformowanie o tym, że sprawa może zostać zakończona polubownie, wtedy Sąd może taką sprawę karną umorzyć.

Artykuł współtworzony z Babiak – kancelarią adwokacką  we Wrocławiu.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 15 =