Czym są mikrokontrolery

W dzisiejszych czasach dosłownie każde urządzenie elektroniczne jest przystosowane do wykonania przeróżnych operacji, bez względu na to, czy są one proste (np. polegające na uruchamianiu innych sprzętów), czy znacznie bardziej skomplikowane. Warto podkreślić, że wszystkie te zadania są kierowane przez niewielki, elektroniczny mózg nazywany mikrokontrolerem. Jest to element znajdujący się również w drobnych, przenośnych sprzętach. Można go kupić np. w tym sklepie internetowym: https://piekarz.pl/.

Serce każdego urządzenia elektronicznego

Mikrokontroler to nic innego jak miniaturowa jednostka kontrolująca, a właściwie scalony system mikroprocesorowy, który zazwyczaj występuje w postaci pojedynczego układu scalonego. Tego typu element składa się ze specjalnej jednostki centralnej (tzw. CPU), pamięci RAM, a także rozbudowanych układów wejść oraz wyjść. Przeważnie jest również wyposażony w pamięć programu Flash, MRAM albo ROM. Mikrokontrolery niekiedy zawierają układy czasowo-licznikowe oraz różnorodne kontrolery – m.in. zegary czasu rzeczywistego, przetworniki cyfrowo-analogowe czy czujniki wielkości nieelektrycznych lub temperatury. Należy jednak zaznaczyć, że ich budowa jest w dużej mierze uzależniona od przeznaczenia. W odróżnieniu od mikroprocesorów, układy scalone nie wymagają w swoim działaniu żadnych elementów dodatkowych, co powoduje, że posiadające je urządzenia mogą być znacznie bardziej kompaktowe. Każdy mikrokontroler wymaga zaprogramowania, ponieważ tylko wówczas jest w stanie prawidłowo wykonywać swoje zadania. Omawiane układy są często montowane w sprzętach RTV AGD, automatyce przemysłowej, komputerach, infrastrukturze elektrycznej, urządzeniach medycznych czy elektronarzędziach. Jednym z najbardziej popularnych i powszechnie wykorzystywanych mikrokontrolerów jest atmega16 firmy Atmel.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × pięć =