Podstawowy strój strażacki

Zawodowi strażacy z narażeniem własnego zdrowia oraz życia niosą na co dzień pomoc obcym ludziom. W trakcie wszelkich akcji ratowniczo-gaśniczych muszą nosić odpowiedni strój, który w optymalny sposób zabezpiecza ich ciało przed wysoką temperaturą, szkodliwymi substancjami i innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Samo to ubranie ważny łącznie około 3,5 kg, a wraz z podręcznym sprzętem nawet 11 kg. W niniejszym artykule zostaną wymienione i pokrótce opisane jego najważniejsze elementy. 

Bez porządnych butów ani rusz

Podstawowym elementem strażackiego stroju są buty bojowe za kostkę, wykonane z wysokiej jakości skóry i wyposażone w specjalną metalową wkładkę, która skutecznie ochrania stopę przed przekłuciem w razie nadepnięcia na ostry przedmiot. Dodatkowe elementy w konstrukcji to żaroodporne szwy, podwójny system zapięcia, metalowy nosek w części przedniej (zabezpieczenie palców) oraz antypoślizgowa podeszwa gumowa (dielektryczna), umożliwiająca wejście w strefę zagrożoną przebiciem elektrycznym.

Drugi niezbędny element ubrania strażaka to kurtka i spodnie typu Nomex, składające się z wielu warstw – m.in. zewnętrznej, wodoszczelnej i ochronnej. Jest to odzież lekka i wykonana z tkanin w jaskrawym kolorze, co gwarantuje doskonałą widoczność po zapadnięciu zmroku i w silnie zadymionych pomieszczeniach. Oprócz tego wymagane jest noszenie specjalistycznych rękawic wyposażonych w wodoodporną membranę i podszewkę poliestrowo-kevlarową, kominiarki niepalnej (chroniącej zarówno policzki oraz brodę, jak i kark czy szyję), a także hełmu z przyłbicą na oczy, którego skorupa została stworzona z kompozytu aramidowo-szklanego.

Ta ostatnia konstrukcja ma na celu zabezpieczać głowę przed płomieniami, promieniowaniem cieplnym i gorącymi odłamkami. Dodatkowo każdy strażak wykorzystuje w swojej pracy specjalne kombinezony żaroodporne i gazoszczelne, solidny pas z uchwytami na podręczne sprzęty (np. toporek) oraz bieliznę termoaktywną spełniającą wymagane normy EN ISO 11612:2008.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

13 − jeden =