Jak działa kabel solarny i osprzęt siłowy?

Współcześnie w większości budynków mieszkalnych i przedsiębiorstw są zamontowane instalacje elektryczne, dzięki którym użytkownicy tych obiektów mają stały i bezproblemowy dostęp do prądu. Może on zasilać np. pralki, lodówki i inne sprzęty domowe, ale może też służyć do napędzania specjalistycznych maszyn i ogromnych urządzeń przemysłowych. W tym drugim przypadku pobór energii jest jednak tak duży, że trzeba nieco zmodyfikować instalację.

Osprzęt siłowy rozwiązaniem naszych problemów

Aby zasilić różnego rodzaju maszyny o dużej mocy (np. betoniarki, kuchnie indukcyjne, maszyny pakujące czy wielkie linie produkcyjne) konieczne staje się doprowadzenie trzeciej fazy do instalacji. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu tzw. osprzętu siłowego (np. takiego https://www.elektromarketania.pl/87-osprzet-silowy).

W jego obrębie wyróżnia się kilka kategorii:
– gniazda siłowe (przenośne, stałe i tablicowe)
– wtyczki siłowe (izolacyjne przenośne, izolacyjne przenośne kątowe, izolacyjne przenośne, szybkozłącza i wtyczki odbiornikowe)
– łączniki krzywkowe (do łączenia napędów z silnikami jedno oraz trójfazowymi)
– zestawy zasilające (np. rozdzielnice 4-modułowe, o natężeniu od 16A do 32A)
– wyłączniki alarmowe (inaczej pożarowe, podtynkowe i natynkowe)

Do uruchomienia osprzętu siłowego potrzebna jest instalacja trójfazowa. Oznacza to konieczność doprowadzenia do zakładu trzech linii charakteryzujących się napięciem 230 V. W tym przypadku prąd jest jednak przesunięty w fazie i między przewodami pojawia się tak naprawdę napięcie o mocy 400 V, które w zupełności wystarcza do uruchomienia urządzeń o zwiększonym zapotrzebowaniu na energię.

Należy dodać, że do podłączenia np. maszyn budowlanych, które są wykorzystywane na zewnątrz budynków, używa się kabli o wzmocnionej powłoce, tak aby były odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Kabel solarny (inaczej fotowoltaiczny), bo o nim mowa, nadaje się zarówno do połączeń ruchomych, jak i do układania na stałe. Jego cechy nadrzędne to odporność na upały, wytrzymałość na obciążenia oraz spora elastyczność.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *