Jak efektywnie ocieplić budynek?

Dobra izolacja termiczna budynków jest w obecnych czasach na wagę złota. Dzieje się tak między innymi dlatego, że dążymy do obniżenia spalania węgla bądź gazu, które są głównymi paliwami wykorzystywanymi do produkcji ciepła w domach. Zmniejszenie ich zużycia wiąże się z koniecznością dbania o środowisko naturalne, ale wpływa także pozytywnie na objętość naszego portfela. Im mniej paliwa zużyjemy, tym więcej środków zostanie nam na koncie w banku. Sprawdźmy więc w jaki sposób dobrze ocieplić budynek mieszkalny.

Stropy i dach

Ponieważ ciepłe powietrze ma tendencję do unoszenia się w górę, będzie próbowało uciekać głownie przez nieszczelności w stropach i dachu. Powinniśmy więc położyć tam płyty styropianowe, a nieszczelności wypełnić za pomocą specjalnej pianki lub wełny mineralnej. Tutaj stosowane są różne opcje, jednak według opinii fachowców najlepiej sprawdza się izolacja pianką poliuretanową. Jest ona bowiem bardzo łatwa do nałożenia, a po aplikacji puchnie, wypełniając wszystkie szczeliny.

Ściany i okna

Kolejnymi miejscami, którymi ciepło będzie próbowało wydostać się z domu, są ściany zewnętrzne, a także otwory okienne i drzwi. Na zewnątrz kładzie się więc płyty styropianowe, spoiny pomiędzy nimi również wypełniając pianką. Dla lepszego wyglądu na taką powłokę nakłada się tynk, co powszechnie robią firmy zajmujące się ocieplaniem budynków. Niemniej ważne są okna i drzwi, ponieważ przez bardzo stare, drewniane ramy potrafi przedostawać się ogromna ilość powietrza. Warto tutaj zastosować okna z PCV, które posiadają kilka warstw uszczelek. To samo tyczy się drzwi, zarówno tych wyjściowych jak i np. balkonowych czy prowadzących na taras.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiem − pięć =